Foodtalk: Prečo som sa stala vegánkou

20. júna 2016
prečo-som-sa-stala-vegankou
Krásny pondelok. Väčšinou začiatok týždňa na blogu venujem fotočlánkom, ale dnes to bude trošku inak. Síce vás opäť zasypem fotkami, ale nielen tými. Rozhodla som sa napísať, niečo o svojom stravovaní sa.
Kedysi, keď som bola na strednej škole, som mala problémy s jedlom. Prejedaním sa, som si „liečila“ svoje komplexy. Keď som začala chodiť na prvú vysokú školu, jedálniček som si trochu upravila a dokonca aj čo to schudla. Najväčší pokrok som zaznamenala až pred troma rokmi. Stala som sa vegetariánkou, schudla som ešte viac, ale ani to mi v posledných mesiacoch nestačilo… cítila som, že niečo jednoducho nie je v poriadku… a rozhodla sa pre zmenu – stala som sa vegánkou…
Môj súčasný jedálniček tvorí väčšinou ovocie a zelenina. Úplne som vylúčila živočíšne produkty a cukor. Momentálne aj pečivo, ale to sa tam vráti, nie však v takej miere ako predtým. 

 

 

 

Na raňajky si väčšinou dávam ovocie. Milujem sladké a po prebudení mi vždy dobre padne niečo ľahké a zároveň plné energie. Milujem kombináciu manga a malín, banánov a čučoriedok alebo svoje klasické banánovo-jahodové smoothie s ryžovým mliekom a mätou.

 

Obedy mávam ľahké. Buď sú to cestoviny s paradajkovou omáčkou a vegan syrom, ryža s tofu, quinoa, pšeno so zeleninou alebo avokádom. Milujem avokádo, napr. v tortile alebo len tak…  by som ho dokázala jesť aj každý deň.

 

 

Olovrant je pre mňa nutnosťou. Ten býva takisto sladký v podobe smoothie alebo Alpro čokoládového dezertu s malinami, vegan domácej zmrzliny či horkej čokolády.

 

 

 

 

Večera býva niekedy problematická. Občas to preženiem a potom sa na seba hnevám, ale snažím sa, aby bola takisto ľahšia. Väčšinou je to polievka, šalát s ryžou alebo aj bez, či pečené zemiaky. Najnovšie som si obľúbila pečené batáty s avokádom… mňamka.
Ako vegetariánka som si neuvedomovala, že som len na pol ceste, že mliečne produkty tiež nie sú nevinné a človek zvieratám ubližuje, občas možno aj viac… že smrť je pre nich potom už len vykúpením z toho všetkého.
A hoci mi častokrát ide na chuť mliečna čokoláda, keď si predstavím to utrpenie, je mi z nej na zvracanie…
Na rastlinnej strave som sa naučila nielen vážiť si seba, jedlo, ktoré vkladám do úst, ale aj vážiť si zvieratá a nebrať ich ako veci… Takisto som začala rozumieť svojmu telu. Viem, čo môžem a nemôžem zjesť, vylúčením mliečnych produktov som sa zbavila ekzému, ktorý ma trápil v detstve a znova sa objavil pred 4 rokmi, schudla som a hoci stále nemám svoju vysnívanú váhu, začala som sa páčiť sama sebe 😉 a to je hlavné nie?
A ako ste na tom s jedlom vy? Máte nejaké obľúbené vegan recepty? Sem s nimi. 
S láskou
Daniela

You Might Also Like

Nik nekomentoval

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.