No poo metóda alebo aj bez šampónu sa dá mať krásne vlasy

31. mája 2016
no-poo-zivot-bez-samponu

V súčasnosti, kedy vládne trend dokonalých vlasov a veľa ľudí sa nezaobíde bez šampónov, kondicionérov, lakov, kúr, sprejov, tužidiel, farieb, sú ešte ženy (určite aj muži), ktoré sa dobrovoľne zrieknu šampónov. Už viac ako rok patrím k nim.

Prečo som začala?
Nikdy som nebola majiteľkou dlhých hustých neskrotných vlasov, ktoré by každý závidel. Moje vlásky sú rovné a jemné, a nech urobím čokoľvek, oni mi to dovolia. Po gymnáziu som sa rozhodla radikálne zmeniť imidž a urobila som chybu, ktorú ľutujem doteraz. Farba… niekoľko rokov. V tom období dostali zabrať. Ale postupom času som sa uvedomila a vrátila som sa k svojej hnedej, ktorá je nakoniec veľmi pekná. Keď sa moje vlasy spamätali akosi prišla „do módy“ no poo metóda, tzn. začalo sa o nej všade písať. Povedala som si prečo nie? Čítala som o rôznych zázrakoch a túžila som, aby sa udiali aj mne… a bola som aj zvedavá, ako budú vyzerať moje vlasy bez chémie.
 
Ako som začala? 
Nešla som na to pomaly, vhupla som rovno do umývania sódou a oplachmi z jablčného octa. Fajn, ale nie na dlhodobé používanie. Prvé mesiace boli hrozné. Na mastné vlasy mi pomáhal maximálne tak suchý šampón z kakaa. Vlasy som skoro celé leto nosila zopnuté a vyčesané hore do drdolu.
Vyšší level bola ražná múka a harmančekový čaj. Táto metóda sa osvedčila, až na to, že vymyť z vlasov múku bola ozaj výzva, ktorú sa mi nechcelo podstupovať ráno, keď som sa ponáhľala do školy.
A potom som našla lávovú zem – ghassoul. Pomohla mi predĺžiť interval umývania z 2 dní na 3 – 4. Posledné týždne som si začala oplachovať vlasy po umytí ryžovou vodou a dokonca nabrali aj objem.
lávová zem ghassoul no poo

 

no poo lávová zem ghassoul
A čo sa zmenilo po roku no poo?
1. Predĺžil sa mi interval umývania vlasov. Už to nemusím robiť každý deň, ale tak 1 – 2x za týždeň.
2. Spoznala som pravú tvár svojich vlasov – sú jemné, rovné a poddajné.
3. Moje vlasy sa cítia rovnako ako ja… ak som v strese, sú bez objemu, ak sa stravujem zle, neprospieva im to, sú splihlé a smutné.
4. Akúkoľvek olejovú diy masku z vlasov bez šampónu na prvý raz nevymyjem.
5. Metódu Water only som vyskúšala zopárkrát. Vlasy sú po nej ozaj nádherné (ak teda máte čas a nevadí vám minutie množstva vody), praktizovať ju stále by bolo pre mňa nereálne.
Po roku no poo môžem skonštatovať, že aj keď som sa nestala majiteľkou hustej hrivy (predsa len genetiku neoklameš), naučila som sa k svojim vlasom správať šetrnejšie a ich kvalita sa viditeľne zlepšila.
A aké sú vaše skúsenosti s no poo? Išli by ste do toho? 

S láskou Daniela

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply 6 ZERO WASTE ESSENTIALS, KTORÉ POUŽÍVAM DENNE - Flung out of space 10. júna 2017 at 17:23

  […] a ešte dva by mala podľa návodu slúžiť. Marocký íl alebo lávová zem, ktorú používam miesto šampónu… Aplikácia je jednoduchá, vlásky skvele umyje a neškodí životnému prostrediu. […]

 • Reply Greenlife: 6 tipov, ako na zero waste - Flung out of space 12. augusta 2017 at 19:50

  […] zero waste essentials, ktoré používam denne U Dobrožrúta: zero waste pekáreň v Bratislave No poo alebo krásne vlasy bez šampónu Máte nejaké zaujímavé tipy vy pre mňa? A ako minimalizujete odpad? S láskou Daniela […]

 • Reply Mojich top 10 zdravých návykov - Flung out of space 29. októbra 2017 at 14:12

  […] za prírodnú. Pleť zmenu uvítala. Vlasy boli síce pár mesiacov v rozpakoch, ale nakoniec si na no poo metódu zvykli. Momentálne by ste u mňa v kúpeľni našli ružovú vodu, čokoládové pleťové maslo, […]

 • Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.