Vyhejtovali ťa? Mňa tiež. Viac ako stokrát…

8. októbra 2017
o-hejteroch

Keď Tim Bernes-Lee „vynašiel“ internet, mal istotne ušľachtilejšie zámery, ako poskytnúť útočisko strateným hejterským existenciám… No tie si tam svoje miesto našli a stále nachádzajú. A ak napíšem, že každý z nás sa stretol s hejtom na sociálnej sieti, určite nebudem ďaleko od pravdy.

Si škaredá a bez make-upu sa nefoť!

Nebolo to dávno, keď mi kamarátka smutne napísala, že ju štve istá sociálna sieť. Opýtala som sa prečo. Odpísala len, že keď postla fotografiu bez make-upu, ozvali sa jej traja ľudia s podobným odkazom – si škaredá, či bez make-upu sa nefoť.

Chvíľku mi trvalo vysvetliť jej, že komentáre, ktoré dostala, vlastne neboli o nej. Boli o ľuďoch, ktorí ich napísali. Nik z nás nemá patent na krásu, na niečo tak individuálne a podliehajúce vkusu. Nik z nás sa nepáči každému (našťastie). No ak niekto pociťuje nutkavú potrebu vyjadriť sa k fotografii dievčaťa bez make-upu slovami „si škaredá“, chyba nie je na strane dievčaťa.

Na hejty neodpovedám. Nemám na to čas…

Austin Kleon v knihe Ukaž, co děláš! prirovnáva hejterské komentáre k exkrementom v strede obývačky. „Nechali by ste ho tam?“, pýta sa. Samozrejme, že nie. Podobne je to aj s urážlivými komentármi, ktoré sa nás snažia ponížiť. Hoci dotyčný zanechá na blogu alebo Fb stránke svoje DNA primitivizmu, necítim potrebu mu jeho názor vyvracať, hádať sa s ním, alebo začínať debatu, ktorá nikam nevedie a len by ma obrala o čas… A ak je komentár na ozaj nevhodnom mieste, vymažem ho.

Hejter nechápe, hejterovi nevysvetlíš, hejter má nutkavú potrebu sebarealizácie. Sociálne siete mu poskytujú zdanlivú anonymitu a obrovské množstvo príležitostí vyjadriť sa. Takéto komentáre sa na mojom blogu objavovali a stále objavujú. Teraz sa nad tým len pousmejem… no nie vždy tomu bolo tak.

Keď som sa stala jednou z tvárí kampane Accepting Diversity v Noizz, na Fb sa pod mojim článkom objavilo niekoľko desiatok komentárov, z ktorých bola značná časť urážlivá. Od hejtov na orientáciu, cez útoky a výsmech z môjho vzhľadu až po odporúčania liečby. V ten večer som zažila svojich „15 minút internetovej slávy“, z ktorej mi bolo zle. Celú noc som nedokázala zaspať a potom ráno som si to uvedomila… Keď som vyšla na ulicu a nik sa za mnou ani neobzrel, došlo mi, že to všetko sa odohrávalo len vo virtualite. Pre svet som bola rovnako (ne)zaujímavá ako včera, cestou do školy mi nikto nezakričal, že som škaredá lesba a mám sa dať liečiť. Takisto som si uvedomila skutočnosť, ktorú som len nedávno napísala kamarátke – že komentáre, ktoré ma tak zhnusili a desili, vlastne neboli o mne. Hejter z jednej fotografie a pár slov nevie, kto som, prečo sa tvárim tak, ako sa tvárim, nevie, čo robím, nevie, prečo to robím, nevie, ako vyzerám, keď som šťastná, nevie, čo mi na sebe vadí, čo milujem, lebo nepozná môj príbeh a môj príbeh ho ani nezaujíma…

Ale súdi.

Súdi… na základe fotografie. Na základe niečoho, čo mu pripadá iné. Cíti nutkavú potrebu vyjadriť svoj najsprávnejší názor, chce uraziť, znepríjemniť deň a hlavne dúfa, že udrie na to najcitlivejšie miesto. Popravde, nerozumiem ľuďom, ktorí sa z vlastnej vôle rozhodnú minúť čas nato, aby napísali komentár s nejakou uštipačnou poznámkou niekomu, koho ani nepoznajú. A už vôbec nechápem komentáre plné nenávisti, ktoré sa už tak akosi tradične spájajú s „kontroverznými“ témami.

Ale už im neprikladám váhu.

Dnes sa nad nimi len zasmejem…

s láskou Daniela

You Might Also Like

13 komentárov

 • Reply Sue Diamond 8. októbra 2017 at 15:52

  Tie útoky na tebe na facebooku Noizz si veľmi dobre pamätám. Bolo mi to tak ľúto. Ani nie z toho pohľadu, že by to ublížilo tebe, vedela som, že ty to zvládneš. Bolo mi ľúto tých ľudí plných nenávisti, nenávisti voči niekomu, koho – presne ako píšeš – nepoznajú, nikdy ho nevideli a nikdy ho ani neuvidia. Načo riešime cudzích ľudí, s ktorými sa v živote nestretneme? Prečo ich nemôžeme nechať žiť? Myslím, že pokiaľ niekto svojim konaním neubližuje priamo mne, nemám dôvod robiť mu zle, urážať ho či dokonca ho napádať. Ale presne, na internete sme všetci hrdinovia a bijeme sa do hrude, že len náš názor/postoj/presvedčenie je ten jediný správny. Smutné, veľmi smutné koľko nenávisti sa môže v ľuďoch skrývať, aj keď si sami myslia, že sú niečo viac než ostatní.

  • Reply Flung out of space 8. októbra 2017 at 20:30

   Vystihla si to. Tiež mám pocit, že riešime životy iných a na seba akosi zabúdame… alebo, ako som písala v niektorom z predošlých článkov, musíme mať názor na všetko, vyjadriť sa k všetkému aj keď sa nás to netýka…

 • Reply Veron 8. októbra 2017 at 16:28

  Milujem tvoje články, texty, knihu, normálne názory … Píš, píš, píš ? K článku – som typ človeka, ktorý si veľa pripúšťa, ale učím sa ignorovať. Snáď som na dobrej ceste…

  • Reply Flung out of space 8. októbra 2017 at 20:27

   Ďakujem, Veronika 🙂 a aj ja dúfam, že si na dobrej ceste…

 • Reply Lenn 8. októbra 2017 at 20:09

  Na internetu je každý pán. Většinou je v tom jen závist a slabošství, přesně jak píšeš, ti lidé tím hloupě shazují sebe a ne tebe. Taky mě takové komentáře mrzí, ale já je bohužel dostávám od lidí, co mě osobně znají. Snažím si to nepřipouštět 🙂

  • Reply Flung out of space 8. októbra 2017 at 20:28

   Presne tak… Ono to je na začiatku ťažké, ale ak si stojíš za tým, čo píšeš, čo robíš, nerieš hejterov.

 • Reply YourVee 8. októbra 2017 at 23:06

  Naádherný a pravdivý článek. Klobouk dolůyour

 • Reply Ivana / The Charming Life 9. októbra 2017 at 14:15

  Hejterov mi je v podstate ľúto – ich životy musia byť veľmi prázdne, smutné a nezaujímavé, ak majú toľko času a energie na anonymné šírenie nenávisti na sieti. A úplne s Tebou súhlasím – ich komentáre nikdy nie sú o nás, vypovedajú len a len o nich. Silná žena zvládne všetko 🙂

 • Reply Alžbetka 9. októbra 2017 at 14:38

  Priamo na blog mi ešte nikto nič „zlé“ nenapísal, ale to bude zatiaľ len tým, že som malý a celkom neznámy bloger. 🙂 Mimo blogu sa s tým však už stretávam a učím sa nebrať si nepríjemné komentáre príliš k srdcu, aj keď ja som presne ten typ, ktorý neuverí pochvale, no nad niečim negatívnym bude premýšľať ešte veľmi dlho, no len málokedy to dá najavo.

 • Reply Sabi Lipovská 10. októbra 2017 at 17:08

  Danielka, ty si anjel 🙂 milujem, že máš na veci tak zdravý pohľad a snažíš sa robiť osvetu aj medzi ostatnými, za čo som ti mimochodom veľmi vďačná 😉 čo sa týka hejterov, ja hlavne nechápem, ako vôbec môžu vypustiť do sveta také škaredé slová… ja osobne by som si v živote niečo také nedovolila, lebo predsa len mám nejakú výchovu a viem, čo sa patrí… jasné, že ani mne sa nepáčia všetci, čo sa otŕčajú vo virtuálnych svetoch, ale nejdem im to teraz vycapiť na čelo najvyberanejším slovníkom, na aký sa zmôžem… niektorí ľudia by si zaslúžili (prinajmenšom) ľadovú sprchu na prebratie…

 • Reply Karolína 13. októbra 2017 at 18:40

  Píšeš veľmi krásne. Jednoznačne sa s týmito vecami stotožňujem či už ako normálny človek ale aj ako blogerka. Myslím, že to číha na každom kroku a veľmi nás to ovlyvňuje. Avšak najlepšie je zostať sám sebou a presadiť si to, nebáť sa názoru iných. Si skvelá, len tak ďalej! 🙂

 • Reply Sabína 15. októbra 2017 at 19:31

  Tak toto by si malo prečítať veľa ľudí. Či už tí, ktorí sú hejtovaní, alebo tí, ktorí hejtujú. Jedným z dôvodu, prečo som extrémne obmedzila Fb a kometáre na instagrame nečítam je toto. Tá neskutočná zlosť ľudí. Nechápem, kde to v sebe berú, veď aj ich to musí neskutočne pohĺtať. Našťastie ja nie som taká „zaujímavá“, aby hejtovali mňa, ale som smutná z toho medzi akými ľuďmi žijeme, ale zato obdivujem všetkých, ktorí sa s nenávisťou na intenete streli a vysporiadali sa s tým.

 • Reply Birdie 15. októbra 2017 at 21:47

  Toto je prostě taaak trefné…sama plánuji článek , ve kterém se i hejty trochu objevují… Každopádně já osobně jsem hodně citlivá a vše si hodně beru, takže každý hejt je pro mě frustrující. Snažím se ale trochu méně je vnímat a nekazit si den, vždy si povím, že takové věci, dokáží vypustit z úst jen ti, kteří mají samy problémů až nad hlavu, lidi zakomplexovaní, lidi hloupí… Nikdy jsem nepochopila, proč má člověk potřebu se přes sociální sítě navážet do jiných, vždyť zavřít web. stránku je tak jednoduché… Ale nechápu více věcí, co člověk jako tvor dokáže dělat… a toto je jen další položka na seznamu.

  LifestyleBirdie

 • Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.