Vieš čo je cost-per-wear?

Vieš čo je cost-per-wear?
Stavím sa, že každá z vás, ktoré čítate tento článok, máte v skrini niečo, čo ste na sebe mali raz… poprípade vôbec. Viete, že hodnota tej veci má vysoké CPW? Nie? Čítajte ďalej… Myšlienka CPW (cost per wear/ cena za nosenie) mi začala byť natoľko sympatická, že vás s ňou musím zoznámiť.
Čo je CPW?
Cost per wear je cena za nosenie každého kúska oblečenia/doplnku alebo kabelky, ktorú máte v šatníku a dá sa určiť úplne jednoducho:
cost per wear
Kúpim si basic rolák za 50 eur, ktorý budem nosiť 3 roky. Za 3 roky si ho oblečiem minimálne 50x, čo znamená, že CPW je max. 1 euro.
Ak si kúpim zamatové body, ktoré je momentálne in za 25 eur a oblečiem si ho max. 5 krát, jeho CPW je oveľa vyššia ako u roláku – 5 eur.
Na zamyslenie, však?
Najčastejšími chybami pri nakupovaní, ktoré zvyšujú CPW sú výber zlej veľkosti, nekvalitný materiál, nevhodný strih, farba alebo samotný nepremyslený nákup, ktorý sa síce javí ako ultravýhodný, no v skutočnosti je na nič. Veľakrát si povieme niečo, ako: „je to lacné, kúpim si to“ a potom to stojí v skrini alebo putuje do koša. To neprospieva ani nám, ani peňaženke a koniec koncov ani prírode, keďže produkujeme viac odpadu a to úplne zbytočne.
Z týchto dôvodov som sa naučila pri nakupovaní pozerať na kvalitu a na to, ako daná vec do môjho šatníka zapadne. Nenakupujem bez rozmyslu, lebo je to lacné alebo in. Nakupujem to, v čom sa cítim a vyzerám dobre, nenútim sa nosiť farby, len preto, že si ostatní myslia o bielo-čierno-sivej kombinácii, že je nudná, ale hlavne nekupujem nepremyslene. 
A keďže momentálne mám Rok bez nákupov, moja CPW sa každým dňom znižuje.
Aký CPW má oblečenie vo vašom šatníku?
S láskou
Daniela
15 Comments
  1. Tenhle článke mi připomněl to, že kvalita je rozhodně lepší než kvantita. Same ve svém šatníku mám většinou jen basic kousky, které využívám opravdu hodně, ale je pravda, že tam mám i pár kousků, které zas tak často nenosím. Možná se tam najde kousek, který jsem na sobě měla max dvakrát 🙂

  2. Tak, moje kúsky v šatníku sú teda riadne obnosené až prenosené. A keďže som si už dlhšiu dobu na seba nič nekúpila, tak maximálne. Pravdu, nemám veľmi rada nové veci, chvíľu trvá kým si na seba zvykneme :-). Ale potom to už fičí.

  3. O CPW som ešte nikdy pred tým nepočula, je to veľmi zaujímavé. Som človek, ktorý si dvakrát rozmyslí, čo si kúpi (aj keď môj najnovší článok tomu nenasvedčuje) ale som si istá, že každú vec budem nosiť 🙂

    IVANNA/IVANXNA.BLOGSPOT.SK

  4. Nájdu sa aj také kúsky, ktoré som mala len párkrát, to je pravda, ale zas musím sa pochváliť, minule som kúpila krásny štrikovaný sveter za 1€ a mala som ho už asi 20krát, t.j. CPW zatiaľ 0,05€ 😀
    Barbora

  5. O CPW som už pred tým počula, ale nijako ma tento systém neoslovil, no musím povedať, že s odstupom času a túžbe po minimalistickejšom živote som to musela prehodnotiť.

  6. Fíha, zas niečo na tvojom blogu, o čom počujem prvýkrát. Pravdupovediac, tiež si rada občas kúpim niečo lacné, pekné a nekvalitné. Snažím sa však teraz nakupovanie trochu obmedziť a vynosiť to, čo mám. 🙂

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *