3 tipy, ako si užiť víkend sama a bez výčitiek

24. novembra 2017
počítač na posteli

Zobúdzam sa v čase, ktorý by moja mamka ránom nenazvala ani omylom, posadím sa na posteľ, natiahnem sa po knihe alebo sa ľahkými krokmi vyberiem do kuchyne, kde si urobím čaj. Vraciam sa do postele a mojou jedinou spoločníčkou na zvyšok víkendu je samota.

Znie to úžasne, však?

Teda, ako pre koho. Niektoré z nás si samotu nevedia vychutnať, ale čas ktorý strávime samé so sebou je dôležitý.  Aspoň raz za čas je fajn prejsť sa v meste sama, čítať si, zájsť do kaviarne alebo len tak tvoriť… sama. Takéto chvíľky si treba užiť, nie iba prežiť.

dievča v posteli

Správna chvíľa na to, čo milujete

Samota pre mňa znamená  čas na to, čo milujem. Čas na čítanie v tichu alebo pri takmer nečujnej hudbe, so sviečkou a kúskom čokolády. Na horúci kúpeľ. Na filmy. A na výstrednosti, ktoré sa ostatným zdajú nepochopiteľné, či smiešne. Alebo nemusím robiť nič. Veď kedy ste naposledy nerobili nič? Ak je vašou odpoveďou dovolenka v Egypte, doprajte si takúto chvíľku tiež.

Tvorte

Sama som najkreatívnejšia. Častokrát mi práve osamote napadnú myšlienky, ktoré neskôr spracujem do článku. Písanie osamote je pre mňa ľahšie, ako písanie, keď je niekto pri mne. Podobne je to aj s inými kreatívnymi aktivitami. Oveľa radšej som cvičila na klavír, keď som vedela, že doma nik nie je. Kreslí sa mi lepšie, keď mám priestor a môžem sa spojiť sama so sebou. Máte v hlave nápad na článok, či poviedku, alebo hoci len letné šaty, ktoré vám stoja v skrini a chcete z nich ušiť niečo nové? Víkendová samota je ten správny čas na kreativitu.

kaviaren šálka s rúžom

Pozvite sa na rande

Znie to šialene, viem. Ale čas osamote častokrát vnímam aj ako čas na sebaspoznávanie. Hoci žijem so sebou celý život, častokrát sa potrebujem samej seba opýtať, či to, čo robím je TO, čo chcem. A verte, či nie, veľakrát ma odpoveď prekvapí. Preto neváhajte a pozvite sa na rande už tento víkend. Oblečte si to, čo v čom sa cítite skvele, obľúbené topánky Ipanema, svetrík, čo si šetríte na tie dôležité udalosti alebo vintage kabelku, ktorú ste už dlho nevytiahli zo skrine. Určite máte v blízkosti kaviareň, kam chcete zájsť, len tak si sadnúť, počúvať ruch okolia, alebo začítať sa do knihy a vychutnať si kávu s koláčikom.

 

Máte nejaké iné tipy, ako si užiť víkend sama a bez výčitiek? Napíšte mi do komentára. A ak sa vám môj príspevok páčil, neváhajte ho zdieľať na sociálnych sieťach.

s láskou

Daniela

You Might Also Like

7 komentárov

 • Reply Greta 24. novembra 2017 at 15:43

  To, o čom píšeš, je mi veľmi blízke! Milujem samotu, už od malička a presne ako ty, viem vtedy urobiť najviac vecí, ktré sú pre mňa dôležité. A s najväčším pokojom v duši. Samota ma skrátka inšpiruje. Nemám problém ísť aj sama do mesta, do obchodu, do kina, všetko si tak nejako lepšie užijem, precítim a uvedomím. Mám okolo seba však aj ľudí, ktorí sami byť nedokážu. Bez nikoho sa cítia neúplní, bezvýznamní, nevedia čo majú robiť. Pre mňa je to ťažko pochopiteľné, myslím si, že byť stále v spoločnosti musí byť únavné. Ale…. každý sme iný a nech každý žije tak, ako je to preňho najpríjemnejšie.

 • Reply Gabriela 24. novembra 2017 at 17:01

  Všetko sú to skvelé tipy a pre mňa aj veľmi známe. Víkendy vždy väčšinou využijem na to, aby som sa takpovediac odrezala od zvyšku sveta, urobila veci, na ktoré inokedy nemám čas, ale hlavne je to o takom reštarte a nabití sa na nasledovný týždeň. 🙂

 • Reply Gabrielle Crystal RoseBonniee 24. novembra 2017 at 17:37

  Ja mám sama so sebou rande takmer každú chvíľu, kedy si môžem dopriať čas sama sebe ♥ Či už si niečo pozriem, prečítam, napíšem článok, počúvam, cvičím, tvorím alebo jednoducho pozerám “do blba” a oddychujem :))

 • Reply Michaela Kinclová 25. novembra 2017 at 16:31

  Já mám samotu moc ráda a sama se sebou se cítím asi nejlíp. Občas přemýšlím, zda je to dobře nebo špatně… Každopádně, moc hezký článek! Moc se mi líbí tvoje fotky, nejen v tomto článku. 🙂

 • Reply Katka 4. decembra 2017 at 11:24

  Ono je v podstate jedno či človek má, alebo nemá rád samotu, dôležité je byť schopný ju využiť vo svoj prospech. Každý sa niekedy ocitneme osamote a mali by sme vedieť si ten čas užiť, nie len prežiť (presne ako píšeš). Myslím, že dnes veľa ľudí nevie byť samo, a preto ostávajú vo vzťahoch a priateľstvách, ktoré im nič nedávajú a nijako ich neposúvajú len preto, že sa boja byt chvíľu osamote, využiť čas pre seba a spoznať samých seba. Zistiť, že tráviť nejaký čas sám so sebou môže byť väčším prínosom ako sa na prvý pohľad zdá. 🙂

 • Reply U Barči doma 19. mája 2018 at 12:21

  Od dětství mám ráda když můžu být sama doma. Nahlas jsem si zpívala a kreslila. Jakmile přišel někdo domu, přestala jsem s tim. Chtěla bych to zas, udělat všechno co mám plánu a být sama se sebou. Jen bych měla vymyslet kam přítele vyženu na cely víkend, abych si to užila a on si nemyslel kdo ví co 😁

 • Reply Iva Baltaretu - DIYprojekty 22. mája 2018 at 10:26

  Danielo, také mám ráda víkendy jen pro sebe, i když jich není moc. Uživám si to. Někdy jdu na výstavu, jindy na oblíbenou zmrzlinu, nebo prostě tvořím. 🙂

 • Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.