3 tipy na jesenné krimi čítanie

28. októbra 2016
jesenne-krimi-citanie
1. Morská panna/Camilla Läckberg
Poznáte ten pocit, keď dočítate knihu so slzami v očiach, je vám ľúto, že je koniec a zimomriavky vám behajú po celom tele?
Je neveľa kníh, ktoré ma doháňajú k slzám, ale Camilla Läckberg to zvládla, a to som jej na začiatku krivdila. Severské krimi bol pre mňa pojem, ktorý zahŕňal zopár autorov a na jeho Olympe stál Nesbo… Ale to som bola ešte hlúpučká.
Stručne z obsahu: Vo švédskom meste menom Fjällbacka sa po troch mesiacoch nájde mŕtvola zmiznutého muža zamrznutého v ľade. Vysvitne, že ide o jedného z priateľov spisovateľa Chriastiana Thydella, ktorý dostáva anonymné listy odo dňa, kedy začal písať knihu – Morská panna. Polícia rýchlo pochopí, že vražda, anonymné listy, ktoré dostáva nielen Christian, ale aj ďalší jeho priatelia, spolu úzko súvisia… a všetky stopy vedú do minulosti.
Morská panna je zvláštna, veľmi zvláštna kniha. Na začiatku bol jeden veľký chaos, viacero paralelne plynúcich príbehov postáv s nezapamätateľnými menami. V okamihu, keď som chcela prestať a knihu odložiť sa začali mikropríbehy prepletať, objavilo sa zopár záhadných listov a mŕtvola… a potom ma dostala. Nečakajte však žiadne krváky, ale skvelú prácu s napätím a psychológiou postáv. Kniha nemá kapitoly, ale je zvláštne členená návratmi do minulosti, ktoré celý príbeh upriamujú na postavu chlapca, ktorého meno nepoznáme, vlastne do polovice knihy len tušíme, že je to jedna z hlavných postáv. Fakt odporúčam a už viem, prečo dostala autorka prezývku Kráľ ovná severskej krimi.
2. Piesočný muž/Lars Kepler
Môj prvý stret s manželmi Ahndorilovcami, ktorí píšu pod pseudonymom Lars Kepler sa vydaril. Knihu som našla u mamky na nočnom stolíku a neskôr mi stihla povedať, že je to poriadne psycho a prečítala to rýchlo…
A mala pravdu. Je to psycho. 
Keplerov štýl bol chladný a vecný. Krátke kapitoly ma však držali v napätí. Príbeh je vystavaný z niekoľkých paralelných línií, ktoré sa navzájom prepájajú.
Stručne z obsahu: Počas jednej chladnej zimnej noci sa v Štokholme objaví mladý muž kráčajúci pozdĺž železničného mostu. Je podchladený, má zápal pľúc a okrem toho má byť už 7 rokov mŕtvy. Jeho vrahom je prísne strážený zločinec Jurek Walter. Táto skutočnosť prípad vraha znova otvorí…
Okolo sériového vraha je však stále plno záhad.
Mal komplica? Prečo nájdený muž neustále rozpráva o Piesočnom mužovi? Je nažive aj jeho sestra?
3. Nie je tam/Joy Fielding
Joy Fieldingová patrí k mojim obľúbeným autorkám. Zamilovala som si ju predovšetkým knihou Niekto sa díva, sklamane som síce dočítala Potok tieňov, ale knihou Nie je tam ma opäť vrátila k prvému dojmu.
Stručne z obsahu: Kniha Nie je tam je príbehom matky, ktorej pred rokmi na dovolenke zmizne mladšia dcéra z hotelovej izby, o niekoľko rokov jej zavolá dievča a povie: “Volám sa Samatha a myslím, že som vaša dcéra.” 
Príbeh síce nie je nijakou novinkou, podobných kníh existuje určite viacero, ale Fieldingovej štýl a práca s napätím je skvelá.
Kniha je veľmi dobre vystavaná, prelínajú sa v nej kapitoly zo súčasnosti a minulosti, takže sa dozvedáme, aké to bolo, keď dieťa zmizlo, ako sa o celú vec zaujímali média, a hoci som od polovice tušila, kto jej ho vzal, konečný dojem ostal neskazený.
Nie je tam som prečítala za necelé dva dni, takže posúďte sami 🙂
Máte nejaký tip pre mňa? Čo momentálne čítate?
S láskou
Daniela

You Might Also Like

14 komentárov

 • Reply Alex Porubská 28. októbra 2016 at 18:00

  Momentálne čítam knižku Ak zostanem a chystám sa prečítať predtým ako som ťa spoznala, film som si už pozrela a tak dúfam, že knižka bude ešte lepšia 😉 super typy

 • Reply Šárka K. 28. októbra 2016 at 19:04

  Já si v poslední době čtu knihy k maturitě. Zatím si čtu ty, které mě opravdu baví.
  Jinak moc pěkné fotky! 🙂
  Find joy in the ordinary

 • Reply Ali Cajazpalaca 28. októbra 2016 at 19:04

  Nie som veľmi detektívkovi typ ale Fieldingovu mám rada a prečítala som snáď všetky jej knihy. A samozrejme toť nedávno som dočítala i túto. Mne sa páčila a sfukla som ju za dva dni v čakarnach u doktorov. Camillu aj Kepllera síce poznám a viem že sú veľmi čítaní ja osobne sa detektivok bojím obzvlášť severských. Ale moja mamina ich miluje. Viem že aj Nesba zhltla raz dva všetky časti. Takže aspoň viem čo jej darovať pod stromček. Myslím že tá Lackberg sa jej bude páčiť. Vďaka za tip

 • Reply Daniela Slávik 29. októbra 2016 at 19:23

  Díky za komentár. Nechcem ťa sklamať, ale kniha je rovnako zlá ako ten film 🙂

 • Reply Daniela Slávik 29. októbra 2016 at 20:20

  Camillu fakt odporúčam, nie je to krvák, ale fakt skvele napísaná kniha plná tajomstva 🙂 dá sa od tej autorky všeličo naučiť 🙂

 • Reply Daniela Slávik 29. októbra 2016 at 20:20

  Ďakujem krásne 🙂

 • Reply Life in Pictures 30. októbra 2016 at 13:11

  Toho piesocneho muza by som si rada precitala, budem sa musiet po nom poobzerat 🙂

  LIFE IN PICTURES BY LU

 • Reply Tijana Momcilovic 30. októbra 2016 at 14:56

  what a great post 🙂
  Happy Sunday!
  Kisses,
  Tijana

  http://itsmetijana.blogspot.rs/

 • Reply ►Nadush 30. októbra 2016 at 17:12

  Krimi moc nečítam, no keď sa k nejakej knihe v takomto žánre dostanem, nedokážem sa odtrhnúť od nej! 🙂 skvelé tipy 🙂
  my blog : THE COLORFUL THOUGHTS

 • Reply Martina - Můj bio svět 30. októbra 2016 at 20:23

  Kriminálky ty já můžu 😀 Hodně mě zaujal ten Písečný muž a taky Někdo se dívá (vygooglila jsem si to a zní to fakt dobře :D). Momentálně čtení moc nestíhám, což mě mrzí, ale v nejbližší době si chci znovu přečíst Digitalní pevnost od Browna.

  MŮJ BIO SVĚT

 • Reply Caroline Cor 30. októbra 2016 at 20:23

  Všetky vyzerajú super! Ja v poslednej dobe nemám veľmi čas čítať, pretože sa mi kopia a kopia seminárky, ktoré by som mala ísť písať 🙂
  Caroline

 • Reply Aleksandra Rakic 30. októbra 2016 at 20:23

  Excellent post.♥

  I am a member of your blog if you want returned:
  aleksandrascorner.blogspot.ba

 • Reply Another Dominika 31. októbra 2016 at 7:53

  Knížky vypadají zajímavě, ale nejsem si úplně jistá, jestli se na krimi zrovna cítím.. Já zrovna teď dočetla Ostrov lhářů a tuhle knížku můžu doporučit všema deseti, byla úplně úžasná a když se celý příběh pak poskládal dohromady, neskutečně mě to dostalo a celý den to dneska rozdýchávám. Doslova. A už teď na mě na nočním stolku čeká Zlodějka knih, tak jsem na nic zvědavá a natěšená 🙂

  Another Dominika

 • Reply Aneta Krátká 15. novembra 2016 at 10:14

  Ještě, že jsem si tenhle článek přečetla!:D Písečného muže jsem si jednu dobu chtěla hrozně moc přečíst, ale nějak jsem na něj úplně zapomněla, takže děkuji za připomenutí :D:)
  One blondie life

 • Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.