4 tipy, ako na selfie pre introvertov a hanblivky

26. augusta 2018

Nikdy som nebola ten typ dievčaťa, ktoré sa rado fotí. Na momentkách vyzerám smiešne a prirodzenosť pred objektívom mi nie je vlastná. Zakaždým keď ma niekto chcel odfotiť, som sa radšej skryla… Ak však nejde o fotenie sa, ale len o fotenie, tam som doma. Za objektívom. Postaviť sa pred objektív a fotiť sama seba bolo pre mňa ťažké… Spoznávať sa skrz neho je hra. U mňa pre jedného. Pre introvertov a podobné hanblivky ako ja, mám zopár tipov, ktoré sa mi osvedčili.

Zrkadielko, zrkadielko…

Pamätáte si mániu fotiek so zrkadlom? Kto by nie… Trošku som ju vylepšila a skúsila to s malým kabelkovým zrkadielkom a fotoaparátom. Prvú som vytvorila ešte minulý rok. V malinkom zrkadielku, neskôr vo väčšom a potom ozaj veľkom. V každom zrkadle majú fotky svoje čaro. Možno sa zdá, že tam na prvý pohľad nie je nič vidieť, no predsa to o mne niečo hovorí.

dievča v bielych šatách s fotoaparátom

Statív a samospúšť – nerozlučná dvojica

Často dostávam na sociálnych sieťach otázku, kto ma fotí. Nuž… ja sama. Väčšina fotografií, na ktorých som, sú autoportéry (až posledné mesiace som našla blízku dušu, ktorá ma fotiť vie a dovolím jej to). Ale na svojich pomocníkov nedám dopustiť. Statív, samospúšť a k tomu možnosť prepojenia foťáku s mobilom, je jedným slovom perfektné. Vďaka tomu vidím, čo fotím a ako bude výsledok vyzerať. Chce to veľa času, zopár nápadov a hľadanie perspektívy, ale výsledok stojí zato. Niekedy mám v hlave konkrétnu predstavu fotografie a snažím sa ísť podľa nej, niekedy však náhodne nájdem zaujímavý detail, ktorý stojí zato zachytiť.

dievča so zažmúrenými očami

dievča s mesačným kameňom a knihou

Z inej perspektívy

Pozerám sa na všetko z inej perspektívy (alebo sa o to snažím). Aj na seba. Zhora, zboku, detailne, veď fotografovanie je hra. Hľadám uhol, ktorý sa mi páči, z ktorého som fotogenická. Niekedy je aj bambilión pokusov málo, stáva sa, že je fotka technicky a aj vizuálne dobrá, ale niečo jej chýba alebo to nie je práve ten pohľad, ktorý som chcela zachytiť. Neostáva mi nič iné len skúšať a fotiť ďalej…

nohy v knihách dievča so zajačími uškami flatlay  dievča v zrkadle

#faceless 

Som hanblivá a pohľad do fotoaparátu mi stále robí problém. A možno aj preto sa mojimi obľúbenými fotkami stali práve tie, kde nie je vidieť tvár alebo je ju vidieť len sčasti. Veď na selfie nemusí byť vždy len tvár a aj tak to môžem byť ja.

dievča s knihami

Máš podobný tip pre mňa? Ak áno, šup ho do komentára.

@feesinel

You Might Also Like

12 komentárov

 • Reply Greta 26. augusta 2018 at 20:05

  Tieto tvoje selfíčka sú asi poriadne náročné na čas, nápady, prípravu aj trpezlivosť! Klobúk dolu, že to všetko máš a investuješ do fotenia. Výsledok sú krásne hravé, vtipné, romantické i zadumané autopotréty. Asi fakt vieš vystihnúť aká si alebo ako sa cítiš v danom momente. Obdivujem a navyše si myslím, že nie je veľa blogeriek, ktoré aj dobre píšu a aj dobre fotia. 🙂

  • Reply Flung out of space 26. augusta 2018 at 20:16

   Ďakujem krásne 😉 Časovo náročné sú, to máš pravdu. Niekedy fotím aj hodiny, ale výsledok stojí zato (alebo sa aspoň snažím, aby stál).

 • Reply Iva Baltaretu - DIYprojekty 27. augusta 2018 at 17:52

  Ahoj Danielko, osobně s tím taky mám problém. 1. se nechci fotit, 2. mi to pak trvá třeba i hodinu, což prostě nemám. 3. když už něco vyplodím, tak mi pak ta fotka přijde trapná a říkám si 36, co jako chceš ještě ukazovat, aby si někdo něco nemyslel… a podobné věci mi běhají v hlavě, tak to radši zas stáhnu. :)))

  • Reply Flung out of space 27. augusta 2018 at 20:00

   Ivi, neblázni. Si taká krásna a kreatívna žena 😉 určite si len príliš kritická k svojim fotkám.

 • Reply Platan 29. augusta 2018 at 12:17

  Krásne fotky 🙂 Ja som tvojim opakom, fotím sa veľa, fotím sa rád. Ale tvoje fotky sú oveľa oveľa lepšie ako hocičo čo som kedy sfotil ja 😀 Pekne si sa vynašla 🙂

  • Reply Flung out of space 29. augusta 2018 at 12:38

   Ďakujem 😉

 • Reply Katka 29. augusta 2018 at 13:39

  Ahoj. Mňa zaujalo to, že kvôli hanblivosti máš problém pozerať do objektívu a všimla som si, že pri fotení seba si rada schválne odhaľuješ z košele jedno rameno, čo je vždy jemne “predvádzavé” a jemne erotické. Myslím, že je to zaujímavá kombinácia.

  • Reply Flung out of space 29. augusta 2018 at 18:55

   To je pravda… 😉

 • Reply Raja Luthriela 2. septembra 2018 at 23:00

  Tohle je zajímavý nápad, fotit samu sebe tak, aby tam člověk nebyl poznat. Já mám taky problém s odhalováním mých fotek na internetu. A dokonce mám i pocit, že nesnesu pohled sama na sebe. Ale tohle je opravdu dobrá alternativa, která mě ještě nenapadla uskutečnit, ale kterou někdy zkusím.

 • Reply Katka 13. septembra 2018 at 11:13

  Super tipy, ako byť a zároveň nebyť na fotke. Páči sa mi, že takto nemusíš riešiť vlastnú hanblivosť, ani vzhľad, no stále sú tie fotky tvoje a odzrkadľujú TEBA. Môžeš sa vyhrať, byť kreatívna a originálna. Plus, komu sa chce dookola pozerať na tú istú tvár, len s inou šálkou pri ústach a iným účesom? 😀

 • Reply Katka 27. septembra 2018 at 12:04

  Tento článok mi príde ako taká výživná oáza v púšti silnej sebaprezentácie, aká sa mi niekedy až protiví:). Pre mňa jedinečný pohľad na vec. Pekný deň.

  • Reply Flung out of space 27. septembra 2018 at 12:07

   Tééééééda! Ďakujem 😉

  Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.