Ako mi výzva Rok bez nákupov pomohla nájsť svoj štýl

5. novembra 2017
ružový svetrík kvetovaná šatka

Pamätáte sa ešte na moju výzvu Rok bez nákupov? Ak nie, je to aj trochu moja vina. Málo som sa jej venovala, ale teraz sa chystám napraviť to. Zostávajú mi už len necelé dva mesiace… Už len dva mesiace bez toho, aby som sa prešla obľúbenými obchodmi a aj si tam niečo kúpila. Áno, teraz zo mňa hovorí ten kúsok shoppaholického ja, ktorý vo mne ešte ostal. Ale aj ten zvyšok sa na to už teší…

Trendy? Nie, ďakujem…

Výzva Rok bez nákupov mi veľa dala a veľa vzala. Ukázala mi, že vo svojom šatníku nepotrebujem trendy. A vlastne po nich ani netúžim. Jedným z tohtoletných essentials boli kvietkované šaty zo Zary, ktoré si zamilovala snáď každá druhá blogerka. Tiež som si ich vyskúšala, chvíľku po nich túžila a potom na ne zabudla. Presne tak isto by to s nimi bolo, ak by som si ich kúpila…

A opäť sa vyraďovalo…

Tentokrát som si prestala klamať a zbavila sa vecí, ktoré boli síce nositeľné a krásne, ale jednoducho mi nesedeli. Takto ma opustil červený sveter (nemám na sebe rada červenú, nepristane mi), príliš krátka čierna sukňa, bodycon šaty (ja a bodycon?) a kvietkované body (body nemám rada, ale určite bolo v akcii).

A ostali len veci, ktoré nosím…

To by bol ten ideálny prípad, ale už sa k tomu blížim 😉

modrý svetrík zara šatka kockovaná

Čaro novoobjaveného a zoznam chýbajúceho oblečenia

Nude blúzka = objav roka. Vlastne ani neviem prečo ležala štyri roky v skrini len tak, bez povšimnutia. Tento rok som ju nosila celé leto, potom v jeseni sa stala ideálnou pod sivý svetrík a tuším, že aj v zime dostane príležitosť. Podobne to bolo aj s bielym jemne čipkovaným svetrom, ktorý som si kúpila pred 5 rokmi v Brne (a mala oblečený raz, pred 5 rokmi v Brne).

Počas výzvy si robím aj taký menší zoznam chýbajúcich vecí. Momentálne sú must have číslo 1 – čierne šaty. Malé čierne do divadla, na večeru alebo akúkoľvek inú slávnostnejšiu príležitosť. Ešteže sme na promóciach mali neforemné taláre, v ktorých moje aktuálne (trošku infantilné) malé čierne zanikli… Hneď pod šatami mám napísané elegantné nohavice a vyššie lodičky. Nie tak vysoké, aby mi chodenie v nich robilo problém a nie tak nízke, aby…

Tak akurát.

Síce sa mi výzva ešte neskončila, už som si stihla vymyslieť ďalšiu. Rok 2018 sa bude niesť v znamení etických nákupov. Chcem, aby 60% toho, čo si v budúcom roku kúpim, patrilo do kategórie slow fashion. Takže preskúmam Nosene, využijem nejaké kupóny Zoot alebo nájdem nejaký second hand s vintage pokladmi.

PS1: Ak vás môj rok bez nákupov zaujal, môžete si prečítať, prečo som sa tak rozhodla, alebo čo nosím.

PS2: A ak sa vám môj príspevok páčil, neváhajte ho zdieľať na sociálnych sieťach.

s láskou

daniela_slavik

You Might Also Like

6 komentárov

 • Reply Bezega 5. novembra 2017 at 12:34

  Přesně stejný cíl :). Ráda bych se příští rok zamerila více na slow fashion, podpořila české značky a výrobce. Takže to jistí i návštěvy Design marketu a dalších zařízení v Praze, hledání na Fler.cz a Sashe.sk

 • Reply Lucia 5. novembra 2017 at 12:41

  Ja som vyskúšala mesiac bez nákupov a bolo to pre mňa teda dosť náročné :D, ale opäť by som si to chcela zopakovať a pridať možno mesiac navyše :), ale už teraz vidím, aké to bude náročné :D.
  LIFE IN PICTURES BY LU

 • Reply Gabriela 5. novembra 2017 at 17:10

  Vďaka minimalizmu sa mi tiež podarilo dopracovať k slow fashion a uvedomiť si množstvo vecí, ktoré sa dejú za oponou módneho priemyslu. Moje najobľúbenejšie miesta na nákupy sa stali rozličné second-handy a vintage stores. Článok bol opäť raz skvelý. Teším sa na ďalší! 🙂

 • Reply Janka Bianka 5. novembra 2017 at 18:47

  Myšlienka tejto výzvy sa mi páči. Ja sa tiež trendmi nejako extra neriadim, dá sa povedať, že už asi vôbec. Kupujem si len to, čo mi pristane a tým pádom so svojím šatníkom spokojná. Šatník si pravidelne triedim a vďaka tomu to už nie je taká issue.

 • Reply Ivana / The Charming Life 6. novembra 2017 at 11:42

  Táto výzva sa mi veľmi páči, hoci som ešte nenabrala odvahu, aby som sa do nej sama pustila 🙂 ale koncept nemíňania peňazí na impulzívne nákupy som si osvojila už dávno, a najmä teraz, v tehotenstve sa mi veľmi hodí. Pre svoje meniace sa telo som nakúpila naozaj len to najnevyhnutnejšie a som rada, že nemám prepchatú skriňu a následne ani výčitky svedomia, že som zase oplieskala peniaze na zbytočnosti. Tvoja výzva na 2018 sa mi tiež veľmi páči a som zvedavá, ako sa Ti v nej bude dariť.
  Krásny týždeň prajem 🙂

 • Reply Katarína 14. novembra 2017 at 17:35

  Veľmi sa mi páči tá výzva na rok 2018, ja tak už vlastne žijem, prišlo to ku mne veľmi prirodzene asi hlavne kvôli tomu, že nie som na trendy, vďaka Sashe a radosti z lovu v secondhandoch a láske k šitiu nových vecí ale aj prerábaniu starého na niečo nové. Bola by som rada, keby sa slow fashion stala bežnou súčasťou našich životov.
  Raz sme boli pozvaní ku kamarátke na narodeninovú párty, boli sme u nej a jej priateľa prvýkrát doma. Chcela nám ukázať svoje retro rádio v spálni a popritom som si všimla, akú majú malú spoločnú skriňu na oblečenie. Celkovo v byte už ani ďalšie skrine nemali. Odišla som odtiaľ fascinovaná, ako minimalisticky žijú. Môj priateľ s tým súhlasil, ale upozornil ma, či viem, prečo to tak je. Že títo naši kamaráti nemajú žiadne záľuby, a preto nepotrebujú na tie záľuby ani žiadne veci a začal vymenovávať, čo všetko máme doma, pretože sme aktívni a radi robíme to a to (lyže, bicykle, šijací stroj, klavír, vibramy, lyžiarky, 3D tlačiareň, atď.). Myslím, že rozumiem tejto výzve 2017, je to super, že človek sa pozastaví nad tým, čo mu treba a čo bol omyl a sám seba učí nakupovať a nenakupovať, ale keďže nie som “mestská lenivka”, s touto výzvou až tak nesúhlasím. Keď som začala chodiť tento rok na tanec, zistila som, že žiadne moje topánky nie sú vhodné na rýchle otočky, pretože mám úzku nohu a pri tomto pohybe sa mi normálne topánky vyzúvajú. Prečo by som mala čakať, kým odbije rok, aby som si kúpila tanečné jazzové topánky.. Podobne s tanečnými šatami do tančiarne, podobné doma nemám, aby som použila tie. Som tu a teraz, prečo čakať.. Rovnako je to z môjho pohľadu s inými vecami: keď veľa používam bežecké topánky a behám v teréne, ich stav je veľmi dôležitý pre moju bezpečnosť, prečo by som mala čakať rok, kým si kúpim ďalšie, keď sa mi tieto rozpadajú… Alebo ak sa chcem dať na beh, ale nezačnem, lebo bežecké topánky si v súlade s výzvou kúpim ako novú vec až o rok. Alebo plavky, atď… Viem, hovorím hlavne o funkčných veciach, ale to možno preto, lebo v mojom okolí je dosť ľudí, ktorí majú v skrini hlavne funkčné oblečenie na rôzne športy a je ťažké tam nájsť päť podobných svetríkov a ich v obchode, ako riešia šiesty.

 • Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.