Chyby, ktoré som urobila na začiatku blogovania ja a iné top blogerky

9. júla 2017
chyby v blogovani

Založiť si blog dnes už môže každý, no je blogovanie také ľahké, ako sa zdá? Spomenula som si na svoj začiatok blogovania a oslovila slovenské blogerky, aby prezradili niečo o svojich začiatkoch.

Mojou chybou č. 1 bola neujasnenosť konceptu blogu – O čom vlastne budem blogovať? Krása, móda, kozmetika, život? Všetko? Po pár mesiacoch som sa našla v “kategórii” lifestyle. Neblogujem len o prírodnej kozmetike, ale aj. Neblogujem len o minimalizme, ale aj. Nepíšem len úvahy o živote… Bolo by jednoduchšie predtým, ako som si založila blog, napísať zopár kategórií, nápadov na články, urobiť koncept, podľa ktorého chcem postupovať a čomu sa chcem vyhnúť.

Moje prvé články boli krátke a ničnehovoriace. Išlo o pár viet, v ktorých som sa bála otvoriť a napísať niečo hlbšie. Teraz ten problém nemám (iba občas). Niekedy sa rozpíšem viac, inokedy menej. Nehovorím, že ideálom je dlhý článok, no mal by byť zmysluplný.

Publikovala som nepravidelne. Články som uverejňovala, ako sa mi zachcelo a stále to robím tak, no veľmi rada by som sa dopracovala k pravidelnosti minimálne 2 článkov za týždeň v určité dni. Čitateľ tak vie, kedy sa môže na článok tešiť 🙂

Zabúdala som na interakciu s ostatnými blogermi, čitateľmi. Keď som začala blogovať, nevedela som, že existujú skupiny na Fb, kde sa dá propagovať nový článok, čím sa dajú získať noví čitatelia aj spomedzi blogerov. Čakala som, že si ma nájdu sami, no takto to nefunguje. Nečakajte… Urobte si stránku na Fb, komentujte iné blogy (zmysluplne), dajte svetu o sebe vedieť.

Fototragédia. Od začiatku blogovania ma sprevádza Olympus Pen, a aj tak svoje fotky pri prvých článkoch považujem za tragické. Kvalitný fotoaparát za vás všetku prácu neurobí. Aj s mobilom sa dajú urobiť estetické fotky a aj s profesionálnou zrkadlovkou môžu vaše fotky vyzerať…no úplne nanič. (Zaujímali by vás tipy, ako fotiť na blog?) Každopádne, blog vyzerá oveľa lepšie, ak je text doplnený fotkami.

Pre zaujímavosť: Tu môžete nájsť jeden z mojich prvých článkov, ktorý je síce ukážkou ako neblogovať, no predsa len bol odrazovým mostíkom.

pisanie

Slovenské blogerky ma v tom nenechali samú a prezradili, aké chyby urobili na začiatku blogovania:
Timka Krauszová – Timkablog

“Myslím, že tých chýb bolo veľa! (smiech) Ale taká chyba, ktorú som ešte prednedávnom po nociach musela opravovať, je to, že som do všetkého bola hŕŕŕ. Chcela som veľa článkov, chcela som aj Facebook, aj Instagram, aj milión iných vecí popri technickom nastavovaní…

A jednoducho toho bolo veľa a zabúdala som na úplne banálne veci. Napríklad som písala pomerne dlhé (hoci informatívne) články, bez podnadpisov, bez poriadneho rozdeľovania textu. Tiež som používala fotky v plnom rozlíšení – HOROR! A veľmi som si “natrepala” úvodnú stránku, chcela som tam mať všetko a tým pádom sa oko na nič poriadne nesústredilo.

Takže, aby som to zhrnula, mojou chybou bolo to, že som sa sústredila na nové veci, v ktorých som sa až tak nevyznala (spravovanie stránky, dizajn a pod.), a zanedbala som základné veci, ktoré mi už predsa šli (členenie článkov, dobre umiestnené fotografie atď.). Blog bol teda riadne chaotický a málo ľudský, a to najmä pre tých, ktorí “pristáli” na úvodnej stránke.”

DominikaCandy Grant

“Najväčšou chybou v mojom prípade bolo, že som si hneď na začiatku neujasnila tematické zameranie a tiež to, že som asi štyrikrát začínala nanovo a vždy s iným menom blogu. Veľa vecí sa tým skomplikovalo, samozrejme som tým stratila kontakty, spolupráce aj “followerov” a preto dúfam, že do budúcna už nebudem musieť nič tak radikálne meniť.”

Viktória Kačmárová Simplytheblog

“Keď som začínala, nepripúšťala som si ľudí moc blízko a nechcela som ich púšťať do môjho súkromia. Avšak nikoho nebaví čítať dlhé články o sukni či o super šatách, ale ľudia chcú čítať príbeh, ktorý im treba ponúknuť.  Ak sa s nimi podelíte o svoje pocity a svoj bežný život, nájdu sa tí, ktorí majú radi rovnaké veci ako vy a potom to funguje. Samozrejme na začiatku som mala hrozné fotky či celkový dizajn blogu, takže aj na tom si treba dať záležať. Vždy vravím radšej nepridať dlhšie nič ako nejaký nezmysel, s ktorým nie som úplne spokojná.”

Rebeka ŠuchterováStyle of becca

“Na začiatku som robila dve chyby. Prvá – písala som príliš osobné veci, ktoré som neskôr musela zmazať. Blog som brala ako svoj denníček, takmer nikto ho nečítal, ale keď sa začali zvyšovať čísla návštev, dvakrát som prehodnotila, čo publikujem. Dnes už kráčam, povedala by som, zlatou strednou cestou. Ľudia sa radi dozvedia aj niečo zo súkromia blogera, preto určite nepíšem iba o tom, čo mám na sebe, ale určila som si hranicu súkromia, cez ktorú už nejdem. Avšak, píšem rovnako o negatívnych ako o pozitívnych zážitkoch, chcem byť reálna, myslím, že to čitatelia oceňujú.

Druhá vec sú fotky. Spätne sa pozerám, že síce som mala na tú dobu pomerne kvalitné fotky, mohlo to byť aj lepšie. Môj blog je z veľkej časti práve o fotografiách, naviac ľudia sa radi pozerajú na pekné fotky, takže kvalitný materiál je základ!

DrewDrew´s Beauty

“U seba som asi najviac videla chybu komunikácie. Nevedela som ako postaviť článok tak, aby vyžadoval odpovede a reakcie a následne ho dobre propagovať. Taktiež mi dlho trvalo pochopiť správanie sa medzi blogmi a napísať komentár pod iné články na blogoch, ktoré ma zaujímali.”

Nikoleta Kováčová Dcérka
Výber mena či prezývky pre blog je dôležitý. To všetci asi vieme, už keď ho vyberáme a vybrať vhodný názov je niekedy náročné. Chybu, ktorú som spravila ja, bolo, že som do názvu zapracovala slovo raw… S odstupom času vidím, že je chyba viazať sa na nejaké slovíčko, ktoré nás škatuľkuje. Blog je živá vec, ktorá sa mení a nechcete zostať uviaznutí v nejakej škatuli. “
Blogerka Zuzka – Kráska a zviera
“Na úvod začnem radou, ktorá úzko súvisí s mojim najväčším blogerským omylom.Túto radu venujem nielen začínajúcim, ale aj ostrieľaným blogerom. Znie asi takto: “Všetko si poriadne premyslite a blogujte s chladnou hlavou”. Aj keď považujem blog za živý organizmus, ktorý sa mení a vyvíja spolu so svojim autorom, určite je potrebné mať vopred ujasnené, čomu sa chce bloger venovať, aká je jeho cieľová skupina a čo chce s blogom dosiahnuť. A tomu treba prispôsobiť blog už v jeho začiatkoch, inak sa blogerovi/blogerke môže ľahko stať to, čo sa stalo mne. Za chybu, ktorú si pravdepodobne nikdy neprestanem vyčítať, považujem to, že som si nedala dostatok času na premyslenie, nemala som ujasnený koncept blogu, plietla som hrušky s jablkami, písala som na blogu o všetkom, čo ma zaujímalo, pretože som mala pocit, že život nie je len o jednej veci. A on naozaj nie je čierno-biely, no paradoxne blogom sa viac darí, ak sú zamerané len na jednu či dve témy, ktoré by samozrejme mali ísť ruka v ruke. V rámci “debordelizácie” môjho pôvodného blogu som sa napokon rozhodla jednotlivým témam venovať vlastný priestor, založila som niekoľko menších a predovšetkým monotematicky zameraných blogov a zmenila som názov pôvodného blogu. A práve tá zmena názvu blogu a tým pádom aj zmena URL  bola z veľkej časti osudovou chybou, hoci z určitého uhla pohľadu to bolo zároveň aj to najlepšie, čo som mohla pre seba a svoj blog v tom čase urobiť. Na jednu stranu vďaka tomu môžem dať každému čitateľovi to, čo hľadá a nespamujem ho témami, ktoré sú preňho nezaujímavé. Na druhú stranu som však prišla o všetky tie marketingové záležitosti, ako je  dobré postavenie vo vyhľadávačoch, návštevnosť, časť pravidelných čitateľov, ktoré som si tak pracne budovala. Všetko som musela budovať nanovo, musela som skontrolovať, roztriediť a čiastočne prepísať vyše 300 článkov, opraviť nefunkčné odkazy na blogu a na sociálnych sieťach, musela som ľudí, ktorí so mnou stratili všetok kontakt, znova priviesť na môj nový blog. V podstate dlhé roky mojej tvrdej práce boli nadobro preč, niečo ako keď sa zrúti domček z karát. A práve pred týmto zlým rozhodnutím by som rada varovala ostatných blogerov. Nie je hádam nič horšie, než keď sa zrazu stratíte z blogosféry a nikto netuší kde ste a čo sa s vami stalo.”
Lucia BerešováLife in pictures by Lu

“Najväčšou bolo, že som pridávala články len sporadicky, niekedy raz za dva mesiace, potom bol chvíľku nával a potom opäť viacero mesiacov nič. Blogovanie si jednoducho vyžaduje čas.”

Alexandra DubovskáSaja Frey 

“Myslím, že mojou najväčšou chybou na začiatku bolo to, že som si na článkoch nedala toľko záležať, ako teraz. Text som nepísala až tak od srdca, nebol rozčlenený, upravený. Takisto som si nedala veľmi záležať na fotkách, aj keď je pravdou, že zo začiatku som zrkadlovku ani telefón so skvelým foťákom nevlastnila. No môj názor je taký, je vždy treba pracovať s tým, čo máme a využiť to na 120%.”

 Lenka Ďureje From Lenka

“Od začiatku som vedela, že môj blog bude určený pre slovenské a české publikum, no aj napriek tomu som zvolila anglický názov blogu. Som však rada, že je krátky, jednoduchý a zapamätateľný. Mnohokrát sa stretávam so zaujímavými blogmi, ktoré majú neuveriteľné dlhý a zložitý názov. Keď ho chcem navštíviť opäť, neviem si spomenúť na jeho názov. Taktiež som nevedela, že existuje viac platforiem, na ktorých sa dá založiť blog, a tak som siahla po blogspote. Ak by som sa mala rozhodnúť teraz bol by to WordPress. Asi rok som fungovala bez vlastnej domény. Tú by som si zaregistrovala tiež ihneď. Na začiatku som fotila fotografie mobilom. Myslím, že kvalita fotografie je pre blog veľmi dôležitá. Zaujme a upúta na prvý pohľad. Osloví nielen fanúšikov, ale aj spoločnosti, vďaka ktorým vznikajú nové spolupráce. Práve preto by som hneď na úplnom začiatku investovala do kvalitného fotoaparátu. Dávala by som si viac záležať na každom jednom článku. Dôležitá je kvalita a výpovedná hodnota článku, nie kvantita. V neposlednom rade je to dizajn blogu. Tu by som stavila na jednoduchosť a prehľadnosť. Myslím, že na začiatku blogovania nejde spraviť všetko hneď a na 100 %, ale to vôbec nevadí! Dôležité je na ňom postupne pracovať a vylepšovať ho. Nie je lepší pocit ako odstupom času vidieť, aké boli moje začiatky a ako som s blogom pokročila. Jedno je isté, vždy bude čo zlepšovať. Je však nutné nielen na ňom, ale aj na sebe pracovať každý deň. Ako sa hovorí, učíme sa celý život!”

Barbora GírethováBeast loves beauty

“Moje blogerské začiatky nastali asi 5 rokov dozadu, v čase keď som bola dosť veľký introvert a hanblivka 🙂 Z toho asi pramenila aj moja “chyba”, nechcela som, aby niekto vedel, že blogujem a strašne som sa bála, že ma niekto cez blog spozná. Čo bola samozrejme hlúposť, tak slávna nie som doteraz 😉 Takže spätne by som si blogovanie viac užila a nebála sa, možno sa aj viac zapájala do diskusií na iných blogoch.”

Lucia JurigováLusyliana

“To, čo by som nazvala teraz chybami, boli proste začiatky. Začiatky, bez ktorých by som sa nedostala tam kde som teraz a nenašla ten svoj smer, ktorým sa chcem uberať a cítim sa v ňom dobre. Vždy som sa snažila o čo najlepšie fotky, dizajn blogu a ďalšie veci, aby som bola spokojná, no keď sa pozriem späť, niekedy to bolo naozaj zlé. Ale o tom to asi je. Každý sa na začiatku čohokoľvek učí a vyvíja v tom svoje schopnosti a zručnosti.

Prečítaj si aj: 

Prečo blogujem a prečo tak robia iní top blogeri – Veronika Doe

S láskou

@daniela_slavik

You Might Also Like

20 komentárov

 • Reply Radka 9. júla 2017 at 16:00

  A proto mám už čtvrtý blog 😀 Během svého blogerského snažení jsem udělala už tolik chyb a stále se učím, stále nejsem top blogerka a nevím, jestli někdy budu, ale dokud mě to bude bavit, nepřestanu se snažit. Taky jsem si před lety myslela, že si mě čtenáři prostě najdou, pak jsem pochopila, že musím chodit a komentovat, a i když teď máme facebookové skupiny, stále víc se spoléhám právě na komentování.
  Jinak, tvůj článek a la odstrašující případ je ještě krásný, viděla a publikovala jsem mnohem horší 😀
  A tipy na focení na blog? Sem s nimi, moc ráda se něco přiučím a třeba bude zanedlouho i foťák 😉

 • Reply Beast Loves Beauty 9. júla 2017 at 16:01

  Ďakujem za zahrnutie do článku 🙂 Ako ho tak čítam, začínam mať pocit, že som bola k sebe asi málo kritická 😀 Ale na druhej strane, život (a blogovanie) netreba brať príliš vážne, no samozrejme, zlepšovať sa treba.

 • Reply Andrea V. 9. júla 2017 at 18:31

  Já jsem si v podstatě “hrála” od září 2007 do listopadu 2016, kdy jsem střídala blogy, platformy a témata jak se mi chtělo. Až teď jsem založila web a píšu si “to svoje” , samozřejmě bez kontaktů, které jsem za tu dobu moha mít, a bez postavení ve vyhledávačích, o které jsem svými přesuny přišla. Ale neberu to jako chyby, ale spíš jako zkušenosti.

 • Reply Janka Bianka 9. júla 2017 at 22:13

  Veľmi dobrý článok, tie odpovede ostatných blogeriek sú skvelý nápad. Ja som si tiež trochu zavarila adresou blogu, v čase založenia som si myslela, že to bude len o kozmetike, ale nejako píšem aj o inom. Fotky aké som robila zo začiatku to je aj škoda hovoriť, nič moc skrátka, ale aspoň vidím zlepšenie v čase. Vzhľad blogu som tiež menila niekoľkokrát, tuším som vystriedala 4 kým som našla taký, s ktorým som ako tak spokojná. A čitateľov som prvý rok nezháňala vôbec, akosi som si myslela, že mi spadnú z neba. Už som predsa online na nete, aj google o mne vie tak isto prídu aj čitatelia. Takmer rok som mala nulu a potom to pustupne začalo. Myslím, že sa učíme neustále.

 • Reply Dennie 10. júla 2017 at 8:08

  Fajnový článek. Na začátku jsem taky hrála spíš na kvantitu, než kvalitu a byla jsem šťastná za každý nový post, který byl vlastně stejně o ničem, protože byl během chvilky napsaný :/

 • Reply Viki 10. júla 2017 at 8:15

  Krásne zhrnutý článok, ja som teda názov musela zmeniť, ale tak verím že to nejako ľudia prežijú 😀 Inak si myslím, že všetko čo baby spomenuli je fakt pravda a treba si nato dávať pozor 🙂

 • Reply Drew 10. júla 2017 at 10:05

  Veľmi pekne napísané, myslím, že článok je zaujímavý aj pre ne-blogujúcich čitateľov 🙂 a ešte raz ďakujem za zahrnutie do článku!
  Drew’s Beauty

 • Reply Veronika K. 10. júla 2017 at 16:25

  Ánooo! Mňa by zaujímal článok ako fotiť na blog a vlastne ako fotiť (pre mňa napr. na insta.), aby tie fotky mali “hlavu a pätu” 🙂 Taktiež menšia “recenzia”, alebo priblíženie tvojho Olympusu. Strašne po ňom túžim a potešilo by ma dozvedieť sa o ňom viac od mojej obľúbenej blogerky :-* Krásny deň drahá…

  • Reply Flung out of space 10. júla 2017 at 16:26

   Keď napíšeš takýto komentár, tak mám chuť začať písať ten článok okamžite… Máš ho mať, kočka.

 • Reply Tereza 10. júla 2017 at 20:50

  Super clanek Dani, moc se mi libi. Ja hrozne rada ctou o com, co si mysli i ostatni blogeri a takhle je to hezky pohromade, to mam rada. Ja delala takovych chyb – a co, porad je delam! x

 • Reply Jindra 10. júla 2017 at 22:55

  Super článek! Bloguji teprve rok a půl asi, ale v těch zkušenostech, co psaly holky, jsem se našla. Začátky nejsou jednoduché, ale je potřeba se z chyb neustále učit, zdokonalovat a taky vytrvat.. At se vám daří, děvčata!! 🙂

 • Reply Meet My Lovely World 12. júla 2017 at 17:03

  Tohle je super článek! To je prima, že jsi se s holkama takhle spojila! Člověk bude mít vždy co zlepšovat, ať už na blogu, tak i v dovednostech. Stále se učíme. Já to tak vnímám pořád 🙂
  Meet My Lovely World

 • Reply Jane Hepburn. 13. júla 2017 at 9:15

  Výborný článok! Ja mám najväčší problém s fotením (alebo skôr nedostatkom fotiek) a pravidelným písaním článkov.
  FB page stále nemám, pretože stále nie som úplne stotožnená s prezentovaním sa ako “blogerka” všetkým ľuďom, ktorí ma poznajú, aj keď je to lepšie, ako to bývalo kedysi. 😀
  Článok o fotení, áno, prosím !

 • Reply Emka 15. júla 2017 at 12:21

  Veľmi hodnotný článok, keď si pozerám svoje články spred roka, vidím tých chýb čoraz viac 🙂 Snáď to bude do budúcnosti len lepšie. Ale na druhej strane je skvelé vidieť osobný pokrok a poučiť sa z chýb 🙂

 • Reply Sabush 15. júla 2017 at 15:21

  Skvelý článok a navyše veľmi nápomocný, boli tu skvelé tipy, o niektorých už dlho viem, niektoré som sa dozvedela. 🙂

 • Reply Alexandra 16. júla 2017 at 11:39

  Tak toto je super článok!!! Vo viacerých veciach som sa našla.
  Práve pár dní dozadu som mala takú throwback mood a pozerala som si moje prvé články a celkom som sa zasmiala a niekde chytala za hlavu ?

 • Reply Jednoduché tipy, ako fotografovať (nielen) na blog - Flung out of space 16. júla 2017 at 14:59

  […] Odkedy mám blog a aktívne spamujem Instagram, fotím denne a rada. V predošlom článku o blogovaní som položila skôr len rečnícku otázku, či by ste chceli nejaké tipy, ako fotografovať na […]

 • Reply She´s Apples 27. júla 2017 at 6:55

  Super článok. Človek o blogu môže uvažovať aj dlhšie (ja napríklad také dva roky 😀 ) a aj tak sa takýmto chybám úplne nevyhne, pretože svoj presné zameranie a spôsob akým chce blog viesť často objaví až po tom ako sa skutočne pustí do písania. Je ale super už na začiatku mať predstavu, o tom, čomu by mal venovať pozornosť 🙂

 • Reply Zuzka K 30. októbra 2017 at 13:03

  Uplne suhlasim s poslednou blogerkou – chyby boli začiatky. Začat sa nejak musi a teda ja som začala celkom zhurta. Vela z popisaných chýb sa na mna nehodi, napr články som publikovala pravidelnejšie ako teraz, mala som kopec nápadov na zaujimavé články, nikdy som nepisala na blog nič také, čo som nechcela, aby ostatni vedeli a nikdy som nezakladala blog odznova a odznova. Proste mám stále jeden blog, n aktorom sa za tie roky toho vela zmenilo, zlepšilo a teda stále je čo zlepšovat. Moj blog je stále taký o všetkom zo života, o kozmetike, ktoru používam, o tom, čo nosim, jednoducho lifestylovy.
  Inak ked pozerám na ten tvoj jeden zo začiatočníckych článkov – tak musim povedat, že vyzerá na začiatočnika výborne a má podla mna pekné fotky.

 • Reply Katarína 11. decembra 2017 at 16:54

  Veľmi sa mi páči, aké si si zvolila kategórie do Píšem. Myslím, že je dosť ťažké ” takto si ich vymyslieť, roztriediť si takto svoje myšlienky.

 • Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.