Čo ma naučila výzva mesiac bez plastov

17. februára 2019
zero waste inšpirácia

Výzvy si dávam rada. Rok 2017 bol mojim rokom bez nákupov a tento rok som privítala s ďalšou výzvou – mesiac bez plastov. Cieľom bolo po celých 31 dní nekúpiť si nič z plastu a v plaste.

Jednosmerka z komfortnej zóny

Odkedy žijem sama, nemám pravidelné nakupovacie návyky. Zvykla som si ráno nazrieť do chladničky, zistiť, že by bolo fajn nakúpiť a večer som zašla do obchodu. Bohužiaľ, toto som počas mesiaca bez plastov uplatniť nemohla. Január si vyžadoval trošku iný prístup. Síce zelenina, ovocie a pečivo sa dá bez obalu kúpiť v každom obchode, s potravinami ako cestoviny, strukoviny, sušené ovocie alebo oriešky je to ťažšie. Bezobalové obchodíky sú už síce dostupné, no večer o šiestej po príchode domov nevybehnete do jedného z nich, pretože ste zabudli kúpiť cestoviny. Chcelo to plán. Nákupný a aj jedálničkový, aby som vedela, čo kúpiť a čo z toho následne navariť.

Organizáciu a plánovanie nákupov som zvládla, no veľa potravín, na ktoré som bola zvyknutá, som musela prestať nakupovať kvôli umelohmotnému obalu. Tofu a tempeh, vegánske syry a aj moja obľúbená čokoláda sú balené v plaste. Kocku čokolády, ktorú si dávam do pohánkovej kaše som dokázala nahradiť jednoducho. Našla som inú vegánsku čokoládu, ktorá má papierové balenie. Do kaše som začala pridávať aj dobroty ako mandľové alebo kešu maslo, či slowtellu. Na potvoru tofu a iné mňamky ako tempeh alebo vegánsky syr som musela vynechať, bez plastovej fólie sa kúpiť nedali.

Počas januára som prestala nakupovať viacero polotovarov, ku ktorým sa už vracať nebudem. Jedným z nich bol aj humus, ktorý som si začala robiť doma. Síce mi chvíľku trvalo vytvoriť chutný recept, na ktorý som pyšná (pretože varenie nie je moja silná stránka).

zero waste inšpirácia

Bezobalové objavy

Pekáreň a obchodík U Dobrožrúta veľmi dobre poznajú všetci zero waste nadšenci. Aj ja tam rada chodím. Vždy tam všeličo objavím a nakúpim do vlastných obalov. V januári otvorili druhý bezobalový raj – U Vážky, kde sa toho dá zohnať naozaj veľa (takmer všetko a vôbec nepreháňam). Moje prvé nákupy pozostávali z čierneho čaju, zubnej pasty, cestovín, sušených malín a agávového sirupu, či kešu alebo mandľového masla a to všetko na váhu do vlastného obalu.

Ale ani moja januárová výzva sa úplne bez plastov neobišla. Väčšinu vecí som sa snažila vedome ovplyvniť, nahradiť alternatívou, ale nie v každom prípade to šlo. Na konci mesiaca mi ostalo niekoľko drobných kúskov plastu (trojuholník z donášky pizze, plastový prúžok, ktorý drží cenovku na oblečení…).

daniela slavik a mesiac bez plastu

Ďalší plasticfree mesiac áno, rok nie

Za posledné tri štyri roky smerujem k udržateľnému životu, snažím sa nevyhadzovať potraviny a variť do poslednej omrvinky, nenakupovať hlúposti a hlavne nie hladná! V obliekaní uplatňujem pravidlo 30 (teda ak si niečo kúpim, viem že si to tých 30x oblečiem), periem v ekologických pracích práškoch a na svoje prírodné značky kozmetiky nedám dopustiť. Niektoré z nich majú plastové obaly a ja aj napriek všetkému úsiliu nenachádzam alternatívu. Skvelým príkladom je šampón. Moje detsky jemné vlásky trucovito odmietajú tuhé šampóny a ja zas (kvôli obsahu sulfátov) odmietam tie čapované. Aj preto sa svojho Urtekramu nateraz vzdávať nebudem.

bambusová zubná kefka a tabletková zubná pasta

Zopár tipov, ako obmedziť plasty aj bez plasticfree výzvy:

Naplánujte si nákup – ak budete vedieť, čo chcete variť, budete vedieť aj čo kúpiť. Ak viete, že pôjdete do obchodu, vezmite si vlastné vrecká a tašku.

Dajte prednosť neplastovej alternatíve – častokrát v obchodoch vidím ten istý druh ovocia alebo zeleniny balený v plaste a nebalený vôbec. Patrím k tým, ktorí si všímajú a vždy dajú prednosť nebalenej verzii. Mnoho z nás však vezme to, čo mu príde prvé pod ruku bez toho, aby sa nad tým zamysleli. Nie je však jedno, čo svojou kúpou podporíme.

Látková vreckovka namiesto hygienických. Látkové vreckovky používam už niekoľko rokov a neviem si ich vynachváliť. Sú k nosu jemnejšie a o ušetrených peniazoch ani nehovorím (ja viem, nie je to majetok, ale za rok to môže byť zopár čajíčkov).

Skúste čapovanú drogériu – prací gél, aviváž, krém na ruky, šampón, zubnú pastu alebo tekuté mydlo dnes už nájdete v rôznych bezobalových obchodíkoch. Stačí si priniesť vlastnú nádobku a naplniť.

Buďte otvorení novým možnostiam. Nebojte sa vyskúšať niečo nové len preto, že ste zvyknutí kupovať alebo niečo robiť istým spôsobom. Zubná pasta v tabletkách? Pranie v mydlových orechoch alebo doma vyrobený čistič? Prečo nie?

s láskou

Daniela

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Radka 17. februára 2019 at 19:59

  Za takový měsíc máš u mě velký obdiv. I když jsem se už v lecčem dokázala plastu zbavit (většina kosmetiky, sypané potraviny), přijde mi, že už pár měsíců stagnuji a ne a ne se hnout z místa. Přitom ty největší zádrhely jsou pořád stejné – jogurty, mléko, šunky, sýry, těstoviny. Zvládám si plánovat nákupy na obědy, ale nikdy mě nelákalo plánovat si potraviny na svačiny a večeře, protože si ráda dám to, na co mám zrovna chuť. Všechno je to o pohodlnosti, které nás plast naučil. Ještě jednou díky za inspiraci!

 • Reply Sabi 21. februára 2019 at 20:24

  Skláňam sa, že si sa na to dala a že ti to takto dobre šlo. 🙂

  Sabi z blogu Beautiful savage

 • Reply Viki 27. marca 2019 at 16:28

  super ! veľký rešpekt, že si sa na niečo také dala 🙂

  WHEN PIGS FLY

 • Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.