Čo pre nás v skutočnosti znamená starostlivosť o seba a sebaláska?

18. decembra 2017
dievča v posteli

Sebaláska a starostlivosť o seba sú najdiskutovanejšími témami nielen na sociálnych sieťach. Dajme pred slovíčko self-care hashtag a máme záruku srdiečok a lajkov. Fotky horúceho kúpeľa s vínom, sviečky s knihou, či ženy v župane sa pomaly stávajú sebaláskavým klišé. No ako veľmi sa žena, ktorá si unavená v piatok večer ľahne do vane s časopisom a spoločnosť jej robí  talianske víno, lebo raz za čas si ho môže dopriať, zamýšľa nad pojmom self-care? Kdesi v Elle si prečítala zopár tipov na to, ako utiecť z víru povinností, ktoré sa jej kopia na stole, od vrieskajúcich detí alebo práce, ktorá ju už tak nebaví, ako kedysi.

Aj ja som si ešte donedávna myslela, že celé je to o tom. O kradnutí si chvíľok pre seba. Na mojom blogu môžete dokonca nájsť článok s 25 radami, ako na self-care. Sú tam presne tie isté tipy, ako by ste našli v lifestylových časopisoch. Chvíľka s knihou, obľúbený čaj, raz za čas si dopriať čosi výnimočné ako dovolenka v Taliansku, výlet do Paríža alebo hoci len večeru v drahej reštaurácii.  Samé odmeny a úteky zo všednosti každodennosti. Ale naozaj znamená sebaláska a starostlivosť o seba práve ten únik z reality? Nemalo by to byť naopak? Nemali by byť bežnou súčasťou našich životov?

Myslím, že skutočná sebaláska a staroslivosť o seba je vytvoriť si život, z ktorého nemám potrebu utekať. Je to život, v ktorom je aj tá najlepšia káva súčasťou ktoréhokoľvek rána, nie iba odmenou. Je to život stavaný na mojich prioritách, nepodmienený názormi iných, či potrebou niečo dokazovať. Je to život, v ktorom sa nehrám  na obeť, ale som hrdinkou vo vlastnej hre. Byť s ľuďmi, s ktorými sme šťastní, naplnení, ktorí nám čosi dávajú a nie s odoberačmi energie. Je to žiť život, v ktorom je pohár vína, horúci kúpeľ alebo čokoláda príjemnou súčasťou a nie iba občasným únikom.

Ako čo znamená sebaláska a starostlivosť o seba pre vás?

s láskou

@danielaslavik

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Greta 18. decembra 2017 at 18:17

  Sebalásku vnímam ako luxus autenticity. Poznať vštky svoje tváre, vedieť čo ma teší, čo zraňuje a napriek všetkému a žiť tak ako to cítim.
  Páči sa mi, že ty na svojom blogustále ideš ďalej, vyvíjaš sa, že neustrnieš v pohodlnom názore ale prehodnocuješ, premýšľaš a dávaš tomu dušu. 🙂

  • Reply Flung out of space 18. decembra 2017 at 18:29

   Ďakujem, Greti ❤️ To si napísala skvele a výstižne… luxus autenticity. Chcem do takého štádia dôjsť 😉

 • Reply Lily of the valley 29. decembra 2017 at 11:41

  Amen.

 • Reply Emka 21. januára 2018 at 8:40

  Absolútne súhlasím s tým, že sebaláska nie je len obrázok vane alebo čokoládového prehrešku raz do mesiaca. A taktiež s tým, že veľakrát sa príspevky na blogoch a instagtame menia na klišé, ktoré už väčšinou preskakujem. Malo by to byť o pocitoch, cítiť sa spokojná a šťastná, a dopriavať si tešivé maličkosti pravidelne. A prečo? Pretože sa máme radi. Krásne si napísala, že by to memal byť takúnik ccelkom únik z reality. Z reality nemusíme unikať, stačí si ju občas trochu prispôsobiť 🙂

 • Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.