Hygge, alebo čo by sme sa mali naučiť od Dánov

9. decembra 2016
hygge
Vedeli ste, že Dáni sú najšťastnejší národ na svete? Ani ja nie. Teda až do chvíle, kým som neotvorila knižku, ktorú vám chcem dnes predstaviť. Little book of Hygge v sebe skrýva tajomstvá dánskeho šťastia.
Hygge zvláštne slovo, ktorého slovenský ekvivalent sa hľadá len ťažko. Preložiť ho však môžeme ako byť v pohode, mať sa dobre, byť šťastný alebo tráviť čas s tými, ktorých máš rád, či robením vecí, ktoré milujeme.
Šťastie, pohoda, pokoj alebo vlastná duševná idylka znamenajú pre každého čosi iné. Dáni vedia, ako si vytvoriť hygge atmosféru a ja vám prezradím zopár tipov:
– sviečky s vôňou alebo aj bez počas dlhých jesenných a zimných večerov vedia vykúzliť úžasnú atmosféru.

– kniha od obľúbeného autora, zaujímavá, taká, ktorá vás dostane ďaleko za hranice tohto sveta alebo ešte ďalej.

– hudba… príjemná, klasická, inštrumentálna, tú, čo milujete.
– priatelia… prežiť piatkový večer v úzkom kruhu najbližších priateľov, hraním hier, rozprávaním sa, popíjaním vína…
– horúci čaj, čokoláda a všetky tie drobné radosti, ktoré milujeme a jednoducho patria k našim chvíľkam.
– to, čo robíme radi a je jedno, či je to čítanie, maľovanie, hranie hier alebo niečo bláznivé.

– obľúbené miesto… každý má (alebo by mal mať) v byte to svoje miesto. Ja mám kútik v posteli pri radiátore, kde dokážem sedieť a čítať aj hodiny.
– aspoň na chvíľku byť offline.
– pohoda vo dvojici… príjemný rozhovor so svojou milovanou, či milovaným alebo najlepšou priateľkou pri pohári vína alebo šálke kávy.

– vďačnosť, lebo tá je kľúčom ku šťastiu. Aspoň raz denne sa na chvíľku zastavte a uvedomte si, že máte veľa dôvodov byť šťastní a práve za tie je treba ďakovať.
K mojej hygge atmosfére neodmysliteľne patria sviečky s vôňou vanilky, kniha, jazmínový čaj, horká čokoláda, obľúbená sivá deka a klasická hudba. Takisto s mojou milovanou zbožňujeme večery, kedy hráme hry pri pohári vína alebo len tak sedíme v objatí a rozprávame sa.
 
Ako si užívate hygge vy? 
S láskou
Daniela

You Might Also Like

15 komentárov

 • Reply Rozálie R. 9. decembra 2016 at 23:36

  Všechno, co potřebuji, je dělat něco, co mě baví s lidmi, na kterých mi záleží a se kterými se nikdy nenudím. Ale jinak skvělé tipy a příjemný článek!:-)
  Rozka's my name

 • Reply Ema Bar 10. decembra 2016 at 0:21

  Táto kniha ma zaujala už u teba na instagrame svojím obalom, ale aj obsah vyzerá lákavo… A teda vôbec som netušila, že Dáni sú najšťastnejší národ.

 • Reply Veronika Ďurčová 10. decembra 2016 at 12:44

  Taky jsem zvykla na tyto myšlenkové pochody. Poslední dobou si maximálně vážím toho, co kolem mě je :). Je to skvělý tip na knížku, děkuju, přesně o takových tématech se mi čte nejlíp.
  littlecapsule

 • Reply Ajvn 10. decembra 2016 at 13:35

  to je veľmi pekný článok 🙂 asi sa inšpirujem 😛

 • Reply Ema Jacková 10. decembra 2016 at 21:30

  O dánskom šťastí som skutočne netušila, ale strašne sa mi táto myšlienka páči. K mojej hygge by patrila vôňa citrusov, knihy, zažaté lampáše, čierny čaj, klasická hudba Smetanu a oriešky 🙂 (a môj priateľ). Skvelý článok 🙂 Vďaka nemu som si zhrnula moje "libůstky" a veci, ktoré ma robia šťastnou (taktiež aj ľudia)

 • Reply ►Nadush 10. decembra 2016 at 22:04

  Skvelé fotky a kniha vyzerá naozaj zaujímavo! 🙂
  my blog: THE COLORFUL THOUGHTS

 • Reply Ali Cajazpalaca 10. decembra 2016 at 22:49

  Moje hygge si fakt užívam naplno. Či už ide o prechádzky v prírode, hranie a šalenie sa s mojim synom či túlenie sa k mojim chlapom, siahodlhé rozhovory s mamkou či sestrami, dobrá rozprávka so synovcami a samozrejme kniha, bylinkový čaj, jóga, ležanie v tráve sledovanie plameňov v krbe či v ohnisku, behanie po lese a zbieranie byliniek. Hocijaký čas s rodinou i so sebou samou.
  Krásny článok, niekde som už začula, že Dáni sú i napriek nedostatku slnečných lúčov najšťastnejší na svete. Zvláštne 🙂

 • Reply enthusiaster 11. decembra 2016 at 12:53

  Máš opravdu moc pěkný blog, hned jsem si ho pro jistotu uložila do záložek, ať ho zase neztatím. 🙂 O Hygge slyšlím prvně a ani se tomu moc nedivím, protože o Dánsku vím asi tolik, že hlavním městem je Kodaň a spojuji si ho s Dánskou dívkou. ♥ Každopádně se mi líbí tento jejich přístup k životu a myslím si, že bychom se od nich měli co nejvíc učit, protože statistiky přeci nelžou a oni nejsou nejšťastnějším národem jen tak pro nic za nic. 🙂 Fotky článek jen skvěle doplňují a jsou opravdu moc povedené!

  Nakonec bych tě chtěla pozvat na Vánoční giveaway, které probíhá na mém blogu. Protože Vánoce jsou o obdarovávání druhých! ♥

  EnthusiasTer

 • Reply Alžbetka 11. decembra 2016 at 16:20

  Už na sociálnych sieťach, teda instagrame, som si knižku všimla. 🙂 A o Dánoch a ich šťastí som vôbec netušila. No knižka odovzdáva naozaj krásne posolstvo, ak to tak môžem nazvať. Dokazuje, že k šťastiu a spokojnosti vôbec netreba drahé a luxusné veci. Ale práve tie najmenšie maličkosti. ♥

 • Reply Katarína Sládečková 11. decembra 2016 at 19:21

  Tak táto kniha musí byť úplne top 🙂 Veľmi rada by som si ju aj ja prečítala, a tak si ju pomyseľne pridávam do môjho vianočného wishlista 🙂

 • Reply Caroline Cor 12. decembra 2016 at 0:24

  Veľmi zaujímavá kniha! Ja sa väčšinou cítim šťastná .. mám takmer všetko čo by som chcela a všetko, čo potrebujem, takže za toto som nesmierne vďačná… moje top sú určite knihy, pekná hudba a jednoznačne každý deň nejaký čas len a len pre mňa 🙂
  Caroline

 • Reply Biancaprincipessa 12. decembra 2016 at 11:26

  po dlhej dobe ma zaujala nejaka kniha 🙂 dakujem!

  Pozyvam na luxusnu vianocnu GA o Lancome, Biodermu a Dermacol. Tu:http://biancaprincipessa.blogspot.sk/2016/12/narodeninova-ga-lancome-bioderma.html

 • Reply Bobiknannie 12. decembra 2016 at 18:45

  Túto knihu v poslednej dobe vidíš všade, takže predpokladám, že je dobrá. Musím povedať, že ma zaujala, mala by som jej dať šancu.

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

 • Reply Gabrielle Crystal RoseBonniee 15. decembra 2016 at 20:38

  Veruže si pekne zhrnula tieto veci ʕ•́ᴥ•̀ʔっ

  * Dymové líčenie s MR Salvation Palette *

 • Reply Je švédske lagom to, čo nám v živote chýba? - Flung out of space 19. októbra 2017 at 13:12

  […] si na boom menom hygge? Tajomstvo šťastného života Dánov, ktoré sa stalo trendom minulého roka, trvá doteraz. […]

 • Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.