Instantný život vs. udržateľné šťastie

8. júla 2018
flung out of space

“Obzri sa”, povedala mi Deni v piatok večer na party Blogera roka. Keď som sa otočila, zbadala som dvojicu dievčat. Každá z nich zaujatá komunikáciou na displeji svojho telefónu. Nie medzi sebou, ale s niekým na druhej strane. Možno so skupinkou svojich followerov na Instagrame alebo Facebooku.
“Čo mám vidieť?” otočila som sa späť.
“Tebe to pripadá normálne”, skonštatovala Deni so zamlčanou otázkou.
Áno, pripadá.

Pripadalo, kým som si neuvedomila, že by vlastne ani nemalo.

Mileniáli komunikujú s okolitým svetom (aj) prostredníctvom technológií. Sme s technikou zžití oveľa viac ako generácia pred nami. Len čo ráno otvoríme oči, kontrolujeme sociálne siete, scrollujeme Instagramom, fotíme a zdieľame všetko (ne)dôležité… Sociálne siete sa stali súčasťou nášho životného štýlu a dokážu o nás dosť prezradiť. 

Dokonalý život, ktorý valcuje počty srdiečok na Instagrame zväčša nie je realita. Síce to všetci tak trochu tušíme (alebo rovno vieme), dokonalosť na fotkách neodráža skutočné šťastie. Naučili sme sa prezentovať v nastajlovaných pózach, v outfitoch, ktoré potom vrátime do obchodu, s koláčikom v ruke, ktorý nakoniec nezjeme… Ale o tom, čo sa deje v našom živote keď odložíme mobil, vieme len my. Vieme, že to behind častokrát nie je také usmiate, ako na fotkách. Že flatlay je v bežnom živote nepoužiteľný a zachytiť atmosféru tichého rána zaberie toľko času, ako tiché ráno samo o sebe.

Udržateľnosť je in. V móde, kozmetike, životnom štýle…

Čo tak sa myšlienkou udržateľnosti riadiť aj v prístupe k životu a vybudovať si udržateľné šťastie? Namiesto fotenia dokonalých momentov, ich jednoducho prežiť. Rozhodla som sa vo chvíľach, na ktorých ozaj záleží, nechať svoj instantný život na displeji telefónu a žiť realitu. To ozajstné – tu a teraz. Veď vtedy, v momentoch, ktoré ma napĺňajú šťastím, je Instagram to posledné, na čo myslím. Takéto chvíle nechcem promiskuitne zdieľať na sociálnych sieťach, ale prežívať ich s ľuďmi, ktorých sa naozaj týkajú. A práve toto sú tie okamihy, na ktoré nepotrebujem filter a ani stovky srdiečok.

Stačí, že rozbúchajú jedno.

Moje.

♥ds

You Might Also Like

6 komentárov

 • Reply Veronna 8. júla 2018 at 17:17

  Krásny článok Danielka.
  Hoci nie som úplne milleniál, viac – menej patrím do tej generácie a často mi je z toho naozaj smutno. Sociálne siete sa stali našou závislosťou. Zakladala som si instagram ešte v jeho plienkach, vtedy som ani nič nepridávala, len som stalkovala moje americké a iné vzory, ktoré vtedy už instagramom žili. A keďže môžem povedať, že som na instagrame bola skôr, ako napríklad 95% ľudí, ktorých poznám v realite, musím povedať, že sa to za tú dobu veľmi zmenilo. Tá sociálna sieť ako taká. A k horšiemu.
  No beriem si inšpiráciu od teba a budem sa snažiť obmedziť moju aktivitu na sociálnych sieťach počas momentov, ktoré sú dôležité a neopakovateľné. A aj počas momentov, ktoré sú úplne bežné.

  netrhajte (k)vety / moje prvé yt video

 • Reply Forbidden Library 8. júla 2018 at 19:44

  Zas raz jeden super článok 🙂 <3 úplne súhlasím. Pred časom som videla fotku z koncertu, kde stovky fanúšikov natáčali a fotili prechádzajúcu celebritu, iba jedna starenka stála pri mantineloch, bez mobilu a úplne žila momentom. Takéto situácie úplne kričia aby sme sa prebudili. Ako 15 ročná som krútila hlavou nad spolužiačkou, ktorá nechcela mať profil facebooku. Dnes by som jej za to zložila poklonu, pretože ho naozaj stále nemá a užíva si to…

 • Reply Kristina 8. júla 2018 at 20:59

  A to este ked maju dvaja rande v bare! A kazdy tuka a tuka… To je este len pohlad pre bohov! Mozno si tie slova lasky vypisuju, nez by si ich sepkali do ucha…

 • Reply Katarína 9. júla 2018 at 9:26

  Krásne napísané :*
  Je to žiaľ problém doby a už to lepšie nebude, skôr bude tlak vývojom technológií ešte väčší. Je na každom z nás ako sa k tomu postaví a určí si zmysel bytia.

 • Reply Viki 3. augusta 2018 at 7:44

  krásny článok 🙂 tiež sa tým snažím teraz riadiť

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

 • Reply Sabi 16. augusta 2018 at 12:17

  Jéj, ozaj krásne napísané, najmä ten záver bol veľmi milý. 🙂 Jednoznačne máš pravdu, tie najkrajšie momenty by mali ostať ukryté v súkromí a mali by sme ich prežiť my, nie cudzí ľudia v mobilnej aplikácii. Inak k tej téme nereálneho šťastia a pozitivity za fotkami na Insta – všetci to teraz veľmi riešia, no ja sa priznám, že také veci u ľudí, ktorých sledujem, veľmi nevidím. Asi to bude tým, že akonáhle som začala takéto dojmy registrovať, húfne som takým profilom dala unfollow a mám pocit, že teraz sledujem 90% úplne real ľudí a baví ma to. 🙂

  Sabi z blogu Beautiful savage

 • Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.