Je švédske lagom to, čo nám v živote chýba?

19. októbra 2017
dievca na bielej posteli s hodinkami

Pamätáte si na boom menom hygge? Tajomstvo šťastného života Dánov, ktoré sa stalo trendom minulého roka, trvá doteraz. Objavuje sa v príspevkoch na Instagrame, vídam ho na blogoch a niektorí z nás hygge aj žijú. Dovolím si tvrdiť, že ho žijú dlhšie, ako vôbec vedia, čo tento pojem znamená.

Pred pár mesiacmi som sa stretla s novým lifestyle trendom – lagom. Švédske slovo, ktoré vyjadruje balans. Hovorí, že človek má mať tak akurát – ani príliš veľa, no ani nie málo. Musím súhlasiť. V šedi každodennosti, ktorou sa naháňame nám častokrát chýba balans. Pracujeme až príliš veľa, premýšľame ešte viac, spíme málo, negatívne myšlienky prevládajú nad tými pozitívnymi…

Chýba nám lagom.

daniela-slavik-blog-kniha

Ako žiť lagom?

Už teraz môžeme nájsť v kníhkupectvách niekoľko kníh, ktoré sú plné rád, ako nájsť balans a žiť to švédske lagom. Nič prevratné tam však nenájdeme. Ako hovorí myšlienka lagom – mať tak akurát, základom je vyrovnanosť. A teda nachádzanie balansu medzi všetkým, čo robíme, čo chceme, čo vlastníme, ale aj tým, čo si myslíme.

Ak však predsa len túžite poznať zopár tipov, ako žiť lagom, autorka knihy Lagom: The Swedish Art of balanced living, Linnea Dunne, radí:

Jedz zdravšie

Nestíhaš raňajky? Piješ kávu cestou do práce? Večeriaš neskoro večer? Aj tieto zlozvyky ti bránia nájsť balans. Čas na jedlo je dôležitý, preto si radšej privstaň, urob si čaj a raňajky, ktoré zješ pri stole miesto toho, aby si si cestou do práce kúpila mafin. Dopraj si krajšie a harmonickejšie rána.

Nájdi si čas pre seba

Každý deň si nájdi chvíľku, ktorú ti nik nevezme. Nech je to hoci len pár minút s novým časopisom, prechádzka mestom, či káva na obľúbenom mieste alebo koníček, ku ktorému sa budeš pravidelne s láskou vracať. Načerpáš tak energiu a zvládneš aj to, čo predtým nie.

Uprac si

Určite máš v šatníku veci, ktoré nenosíš, na poličkách kopu kozmetiky, ktorá je po záruke alebo ju už jednoducho nepoužívaš. Nastal čas sa jej zbaviť. Veď menej je viac, nemyslíš?

“Fika” chvíľka

Káva a koláč s priateľmi, rodinou či kolegami alebo “fika” je chvíľkou, ktorá by nemala v tvojom nabitom dni chýbať. Aj počas náročných pracovných dní potrebujeme na moment vypnúť, tak prečo nie pri niečom chutnom? Zaslúžiš si to.

Odlož mobil a prejdi sa lesom

Krátky online detox spojený s prechádzkou lesom by prospel snáď každej z nás. Určite mi dáte zapravdu aj bez toho, aby som uviedla niekoľko faktov o tom, aké úžasné účinky má pobyt v prírode. Nie všetci si môžeme dovoliť odísť na týždeň do prírody a relaxovať, ale… Skús si ísť ráno zabehať len tak, bez mobilu, prejdi sa lesom bez toho, aby si tisíckrát vyfotila na Instagram dôkaz svojej lásky k prírode, venči psíka o trošku dlhšie alebo choď k rieke a vnímaj odraz slnka na hladine…

s láskou

daniela_slavik

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Obrazem Blog Adel 21. októbra 2017 at 15:51

    Moc hezke. Jinak souhlasim s tim zacatkem – spousta lidi mela sve hygge, i ja, akorat opet – internetovy – IG – boom – udelal z hygge mega hit. Ale samozrejme vzdy je skvele, pokud se trendem stane neco, co ma smysl a je to jen na osobni rovine. A jinak FIKA je top 🙂

  • Reply Všetci máme iba jeden pokus - DOE 2. apríla 2018 at 12:00

    […] ani jedno. Je čas zdvihnúť sa a konečne začať niečo robiť. Žiť. Potrebujeme nájsť balans. Balans medzi prácou a súkromným životom. Balans medzi šetrením a užívaním si. Balans medzi […]

  • Komentáre

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.