Každý je iný a vďaka tomu je svet farebnejší

17. apríla 2017
Pondelkové poobedie… Nie také to klasické, kedy pracujem alebo sa prehrabávam v knihách, dnešné je iné. Tiché, domáce, zamyslené. Sedím v maminom kresle, spoločnosť mi robí len skladba Maxa Richtera, ktorú počúvam dookola a píšem… Včera, keď Surová dcérka zverejnila video, v ktorom vysvetľovala, prečo nechce deti alebo pred pár dňami, keď som si prečítala rôzne komentáre a zároveň prvú recenziu na svoju knihu, som nadobudla myšlienku, že občas máme “právo” tých druhých súdiť, lebo sú iní… 
Ibaže nemáme…
Každý sme iný a vďaka tomu je svet farebnejší. Môžeme mať podobné záujmy, rovnaký vkus, obliekať sa šablónovito, no dvaja rovnakí ľudia na svete neexistujú. Každý z nás je jedinečný, má svoje sny, ciele, názory, dokonca aj farby vidíme inak… A to je na živote krásne. Svet nie je čiernobiely, hoci nám (alebo aspoň mne) bola vštepovaná divná “idealizácia”, dva póly – dobro a zlo, ale všetko má svoje odtienky…
Je veľmi jednoduché odsúdiť človeka za to, čo sa nám nezdá správne, ale máme pravdu? Je to skutočne tak alebo tomu len nerozumieme?
 

 
Láska je láska sa ešte nedostala na pulty kníhkupectiev, takže väčšina hejterov ju zatiaľ ani nečítala, no už teraz vie svoje. Mrzí ma, že bez toho, aby poznali obe strany mince, súdia niečo, o čom majú povrchnú alebo žiadnu vedomosť. Najľahšie je ukázať prstom a druhého odsúdiť, pretože je iný a je úplne jedno, či ide o človeka s inou farbou pleti, orientáciou, váhou alebo o niekoho, kto nechce deti. Ťažšie je vcítiť sa doň, či snažiť sa pozrieť na vec aj z druhej strany… ibaže na druhej strane sa môže ocitnúť ktokoľvek z nás. Hocikedy.
 
Ja viem, mám asi idealizovanú predstavu, ale myslím, že miesto múrov by sme mali stavať mosty a miesto striktného delenia na čierne a biele objavovať dúhu… Žilo by sa nám ľahšie.

Love// Daniela
find me on instagram:

@daniela_slavik

You Might Also Like

7 komentárov

 • Reply Bobiknannie 17. apríla 2017 at 15:42

  Už som sa veľakrát presvedčila, že nie je dobré dať na prvý dojem. Priznám sa, aj ja som občas predčasne odsúdila niekoho na prvý pohľad. Ale akonáhle som toho človeka spoznala, zistila som, že som sa v ňom úplne zmýlila. Že v podstate je to úžasný človek a teraz som rada, že som na svoj prvý dojem nedala.

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

 • Reply Lily of the valley 18. apríla 2017 at 16:17

  Amen.

 • Reply Kateřina Hlaváčková 18. apríla 2017 at 19:10

  Nádherný článek a nemůže než souhlasit. Bohužel faktem je, že spousta lidí si tohle nikdy neuvědomí. A i když bys jim to vysvětlovala, tak by to nechápali nebo by to jednoduše odmítli. Protože je přece jednoduší vidět svět jen černobíle, že? Krásný článek, opravdu.
  Young, wild and free

 • Reply Ali Cajazpalaca 20. apríla 2017 at 13:41

  Krásny a pravdivý článok. Kiež by si ľudia hľadeli svojho a tolerovali iných, hneď by bol svet krajší. Podľa mňa je to ešte stále o tom, že ľudia sa boja noviniek (veď aj kníhtlač bola pred storočiami dielom diabla), ale verím, že v našich deťoch sa zrodí ten nový, farebne dúhový, krištáľovo čistý svet, kde sa ľudia nebudú báť jeden druhého. Ako sa vraví, nádej umiera posledná, a ja spravím všetko preto, aby to tak bolo. Neviem síce ako, ale viem, že moje dieťa nebude tupé a zahľadené na jednu cestu (dúfam).
  Inak, pri písaní a hocakej inej tvorbe si musíme uvedomiť, že nie všetky recenzie budú kladné pretože sto ľudí, sto chutí, ale nemyslím si, že by sme mali odsudzovať niečo len preto, že je to iné. Mali by sme tomu dať šancu. Ja tiež nerobím záver kým osobne nepoznám.
  A hlavne, ak mi niečo neubližuje, neubližujem ani ja tomu. Držím palčeky. Doteraz som ale o tvojej knihe čítala len samé super recenzie :-). Sama sa už teším

 • Reply Soňa Lazoriková 23. apríla 2017 at 9:26

  Gratulujem k takému pokroku, knihu som nečítala no obdivujem, že si ju napísala a že si priniesla nový pohľad pre ľudí, ktorí všetko odsudzujú. 🙂
  Rebelliouslily

 • Reply Gabrielle RoseBonniee 5. mája 2017 at 18:31

  Ani si len nevieš predstaviť, ako mi z duše hovoríš! Už len tým nadopisom a otázkou, ktorú si koniec koncov položila aj tuto, v článku. Nehovorím, priznávam, aj ja mám často (až možno niekedy pričasto) diametrálne odlišný názor a pohľad na rozličné veci, no v živote by som neodsudzovala niečo alebo niekoho pre to, lebo je to jednoducho "iné". Áno, možno si sem-tam poviem alebo pomyslím aj ja niečo negatívne, ale veď všetci sa môžeme aj mýliť a niekedy jednoducho odbočiť od vytýčeného presvedčenia a názoru. Veď, koniec koncov, sme ľudia.
  Mrzí ma, že väčšina ľudí to stále nechápe. Že nie všetko, čo oni pokladajú za dobré, správne atď., je naozaj také, ako sa im to javí. Podľa mňa je všetko relatívne. Ale že naozaj takmer všetko! 😀 ✿

  * Spring Zaful Haul *

 • Reply MICHAELA 1. júla 2017 at 12:50

  Jedním slovem SOUHLASÍM.

 • Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.