Minimalizmus: Ako na to v 10-tich krokoch

16. decembra 2016
minimalizmus
 S myšlienkou minimalizmu som sa začala stotožňovať v období, keď som mala pocit, že sa vo svojom živote dusím, kedy prestali platiť všetky “pravidlá” – to, čo ma kedysi tešilo, začalo byť na príťaž, necítila som sa dobre, už som nevládala dookola riešiť, čo si ráno obliecť, čím sa namaľovať, čo raňajkovať, alebo narýchlo nakúpiť, kde na všetky tieto rozhodnutia nájsť čas, keď ho všetok trávim v škole alebo plnením povinností, stretnutiami, hlúposťami…
Minimalizmus bol pre mňa akýmsi vykúpením.
A hoci som stále na začiatku, minimalizmom sa učím žiť život plnohodnotnejšie, slobodnejšie, bez zbytočností… 
Ak sa s myšlienkou minimalizmu pohrávate aj vy a chcete začať,
mám pre vás zopár krokov, ako na to:
1. Definujte svoj štýl
Ruku na srdce, ktorá z nás ide nakupovať len vtedy, ak vie, čo potrebuje? Asi málo… Ale poznať svoj štýl, vedieť, čo nám v šatníku chýba a premyslene to doplniť, je základ. Minimalizmus v šatníku znamená vybudovať si ho z vecí, ktoré nám dokonale sadnú, v ktorých sa cítime dobre a vzájomne sa k sebe hodia.
2. Kvalita, nie kvantita
Investovať do kvality sa oplatí. Miesto piatich tričiek si kúpiť jedno kvalitné, ktoré vydrží dlhšie ako tri vyprania, nevlastniť 398 druhov makeupov, ale jeden… Pre niekoho sa môže zdať tento krok ťažký, ale keď si určíte svoje pravidlá kvality, môže byť nádherné tričko v najúžasnejšej zľave, no ak jednoducho nevyhovuje vašim požiadavkám, sú to len vyhodené peniaze.
3. Investuj a nakupuj menej
Tento bod súvisí s predošlým. Tým, že som sa rozhodla nakupovať kvalitu, investovať do nej, nakupujem menej. Nie som predsa taká bohatá, aby som nakupovala lacné veci.
 
4. Menej je viac
Načo si zbytočne komplikovať život? Pravidlo menej je viac uplatňujem v každej oblasti života (načo udržiavať kontakty s ľuďmi, s ktorými si nemáme čo povedať, miesto toho venujem čas ozajstným priateľom…)
 
5. Uprac si
Na začiatku rozhodnutia stať sa minimalistkou bol jeden veľký neporiadok a to nehovorím len o materiálnych veciach. Upratovanie ma však veľmi bavilo. V jedno letné popoludnie som začala preberať oblečenie zo skríň, delila som ho na kôpky – nosím, vyhadzujem, predám/darujem. Každú vec som si vzala do ruky, prezrela, či je vhodná, aby šla so mnou ďalej a ak som usúdila, že nie, rozlúčili sme sa.
Môj šatník tak opustili rôzne tričká, z kategórie oblečiem si ak… (schudnem/budem mať väčšie prsia/keď si kúpim k tomu sukňu), nohavice, ktoré sa do módy (dúfam) nikdy nevrátia, všetko rozkošno-gýčovo-ružové z dievčenských čias… jednoducho všetko, čo nie je môj štýl, nemám rada alebo mi nesedí.
 
6. Čistá myseľ
Skrine však neboli to jediné, ktoré zúfalo potrebovali upratovanie. Bola to (predovšetkým) myseľ. Vlastne je to proces, ktorý stále trvá. Snažím sa pristupovať k myšlienkam inak – nevenovať príliš veľa pozornosti negatívnym, nereagovať na všetko príliš citovo, podporovať pozitívne myšlienky, vizualizovať, afirmovať, byť vďačná za to, čo mám…
 
7. Organizuj
Plánujte, organizujte, píšte si, robte zoznamy, to do listy… Osvedčilo sa mi ísť nakupovať vtedy, ak niečo potrebujem, teda viem, čo chcem. V potravinách nakupujeme s milovanou iba to, čo máme na zozname, ktorý robíme podľa týždenného plánu raňajok, obedov a večerí. Ja viem, možno to znie, ako nalinkovaný život, ale nám to veľmi šetrí čas a peniaze.
 
8. Urči si priority
Som trošku alergická na vetu – nemám čas. Nemať čas je, podľa mňa, vecou zlej organizácie, nesprávneho rozvrhnutia si času a priorít. V nedeľu, keď si plánujem týždeň, si vždy určím priority – veci, ktoré potrebujem zariadiť tento týždeň a nepočkajú…
 
9. Single task
S minimalizmom som prešla na single-tasking. Ak robím jednu vec, venujem jej čas a pozornosť, urobím ju lepšie, ako keby som popritom robila viac iných.
 
10. Offline
V dnešnej dobe je asi ťažké byť offline, ale je úžasný pocit nekontrolovať každú chvíľu sociálne siete, nechatovať na fb, ale len tak si sedieť v kaviarni s knihou alebo prechádzať sa so psíkom.
Večer pred spaním som si vytvorila taký malý rituál – vždy odložím mobil, tablet, vypnem počítač a venujem sa len svojej milovanej, knihe alebo len tak meditujem…
 
Čo vy a minimalizmus? Stotožňujete sa s touto myšlienkou?
love
daniela_slavik

You Might Also Like

12 komentárov

 • Reply Gabca Hud 16. decembra 2016 at 18:49

  Minimalismus asi nikdy nebude pro mě. Ale nevadí. Je to zajímavé, jak se o něm v poslední době mluví :))
  Moc hezký článek.

  Gabux

 • Reply Sim 16. decembra 2016 at 20:44

  Tak nějak přirozeně se začínám stávat minimalistou. Spousta věcí kdekoli mě prostě rozčiluje a snažím se hodně vyřazovat. Naposledy jsem si posvítila na knihy a vyřadila jsem obří krabici, která půjde nejspíš do antikvariátu:)
  Sim in the Bubblegum
  VÁNOČNÍ GIVEAWAY

 • Reply Jana Nováková 17. decembra 2016 at 1:40

  Já nesouhlasím s tím, že se za kvalitní oblečení musí utrácet- navíc slovo "investice" není v případě oblečení na místě, na rozdíl od starých knih nebo nebo nemovitostí svou cenu rapidně ztrácí tím, že se ocitne mimo obchod, který za něj ručí reklamací, odstraní se cedulka, trochu vybledne barva…
  Mám na tohle téma článek, kde vysvětluji, proč nejsem minimalistka, i když mám malý byt a málo věci: https://tokamak.tk/blog/2016/08/17/proc-nejsem-minimalistkou/

 • Reply La Daniela 17. decembra 2016 at 4:59

  Nemusíš míňať na kvalitné šaty. Pokojne si môžeš kupovať lacné veci stále dookola … Je to vec voľby. Slovo investícia je použité metaforicky, samozrejme, že sa sveter po rokoch nepredá ako dom, ale ak ho nosím 5 rokov miesto toho, aby som si kúpila 8 iných, je pre mňa investíciou… Ak je kvalitný, ak sa oň dobre staráš, nevybledne ti… 🙂

 • Reply Ali Cajazpalaca 17. decembra 2016 at 9:08

  Plne súhlasím i keď pre mňa je neskutočne ťažké a hlavne niekedy zbytočné si niečo naplanovat pretože trpaslík menom Oso mi zmení plány z hodiny na hodinu :-).
  Ja som chaosak a hoc keď som sa snažila dať si veci do poriadku nikdy to nevydržalo dlhšie ako týždeň. Menim rozhodnutia za pochodu. Niekedy mi to samej lezie na nervy no neviem inak. Výhovorka. …
  Ale všetko ostatné funguje u mňa perfektne. Aj s tými večernými ritualmi až na to že beriem vonku dieťa poprípade si zacvicim jogu no kniha musí byť i potom v posteli. Aspoň pár strán. ..
  Je zbytočne vlastniť kopu vecí ktoré sa na nás valia z každej strany.
  Fakt super článok 🙂

 • Reply Janka Bianka 17. decembra 2016 at 11:56

  Rozhodne áno, minimalizmus je niečo, čo všetci potrebujeme a s čím sa nám lepšie žije a dýcha. Snažím sa nehromadiť, v oblasti oblečenia sa mi to vcelku darí, kupujem len to, čo mi fakt na 100% sedí, skriňu sa snažím pravidelne upratovať a všetko, čo sa mi nepáči a čo ma nedefinuje ide skrátka nemilosrdne preč. V oblasti kozmetiky sa toho minimalizmu až tak nedržím, to je rozhodne moja výzva. A tie rady večer máš pravdu, snažím sa vypnúť pred spaním a radšej si niečo prečítam, no nie vždy sa darí.

 • Reply Bobiknannie 18. decembra 2016 at 9:44

  Moc dobré a užitočné rady. Ja sa priznám, že nie som v tom ešte moc dobrá, ale jedno viem, že netreba nakupovať hlúposti a nekvalitné veci, len aby sme ich mali a aby ich bolo moc. Ako píšeš, dôležitejšia je kvalita. Toho sa snažím držať. A keď vidím nejakú vec v zľave, dobre si premyslím či ju naozaj potrebujem.

  http://lamodaeanarchia.blogspot.sk/

 • Reply Drews Beauty 20. decembra 2016 at 14:49

  treba venovať tejto tematiké viac článkov, ja som tiež na minimalizmus písala článok 🙂 a veta nie som taká bohatá aby som kupovala lacné veci je úplne trefná a tiež ju rada používam 🙂
  Drew's Beauty

 • Reply Simbda 28. decembra 2016 at 11:49

  Tak nějak mě minimalizmus minul. Respektive slyšela jsem o něm, ale nikdy jsem se nezbývala jeho podstatou.(teď to myslím jako "životní styl" – pokud mi teda rozumíš 😀 )
  S tou kvalitou/kvantitou souhlasím jen na půl. Ano, je dobré kupovat kvalitní věci, než nekvalitní, ale ve větším množství. Jenže bych řekla, že s tímto bodem si lidé často spojí drahé značky – ty přece jen bývají většinou kvalitnější. Ale na co budu mít ve skříni "patero" triček, které jsou sice drahé, ale pořád budu moct nosit pouze tyto. Vím, že i od normálních(ne tak drahých) značek se dá koupit kvalita, ale tohle si (podle mě) spousta lidí neuvědomuje a právě jde po těch značkách.
  Doufám, že jsi aspoň trošku pochopila to, co jsem tím chtěla říct. Asi lépe by se to vysvětlovalo ve skutečnosti.:D 🙂

 • Reply Another day with Hana 25. januára 2017 at 15:29

  "Nie som predsta takáá bohatá aby som nakupovala lacné veci"! Amen sestra!

 • Reply O pravdivosti frázy "to sa ešte zíde" - Flung out of space 20. augusta 2017 at 15:01

  […] Minimalizmus: Ako na to v 10 krokoch […]

 • Reply Sabi 23. augusta 2017 at 20:31

  Veľmi som si obľúbila tvoj blog.. Je iný ako blogy ostatných a to ja oceňujem. Povedala by som, že v mojom prípade prišiel minimalizmus vekom a zložitejšími životnými situáciami. Po dovolenke, ktorú som potrebovala som si uvedomila niekoľko vecí, “upratala” v živote, a vrhám sa na upratovanie doma 🙂

 • Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.