Pretože najprv sa musíš naučiť byť sama so sebou

3. novembra 2018

Žijem sama.

Pred pár mesiacmi som ešte patrila k tým, ktorým predstava samoty spôsobovala (seba)ľútosť. Byť sama, zaspávať sama, ísť niekam sama pre mňa boli synonymom prázdnoty, absencie lásky. Vlastne ani neviem odkiaľ som toto ponímanie samoty nabrala, viem len, že tento pohľad na samotu mi spôsoboval úzkosť.

Keď som sa po rozchode presťahovala, zmenilo sa všetko. Odrazu tu nebol nikto, kto by mi pomohol tak ako som si predstavovala a ostala som odkázaná sama na seba. A hoci som si predtým myslela, že to hravo zvládnem, predstava a skutočnosť sa nepretli.

Prvých pár týždňov som strávila plačom zakaždým, keď som sa niečoho zľakla, zakaždým, keď sa objavil problém, s ktorým som si myslela, že sama nepohnem a túžbou utiecť( tú som našťastie, vďaka zvyškom zdravého rozumu, ovládla). V tomto období, ktoré dnes nazývam temná noc, sa zdali dni a noci rovnaké. Tie isté myšlienky, slzy, zúfalstvo a sebaľútosť. Rovnaké otázky, žiadna odpoveď. Osobné peklo, ktoré som si nosila všade so sebou.

Vracať sa v myšlienkach k tomuto obdobiu je stále citlivé. Nepamätám si presne, kedy sa stala zmena a začala som sa na samotu dívať inak. Možno bolo na začiatku rozhodnutie prestať proti nej bojovať a prijať ju. Prestať si robiť domnienky o tom, aká je samota smutná, ťažká, boľavá. Prestať sa ľutovať a namiesto toho ju prijať ako svoju učiteľku. 

Samota mi dala možnosť spoznávať sa, ísť do hĺbky seba.

Učí ma stavať a búrať. Stavať si hranice tam, kde predtým neboli. Zbúrať tie, o ktorých som si myslela, že ma chránia, namiesto toho mi len bránia objavovať niečo nové.

Učí ma nebáť sa. Robiť veci inak, kráčať novými cestičkami. 

Učí ma viac premýšľať. Nie takým tým zautomatizovaným spôsobom ale kriticky.

Pomáha mi byť sama sebe oporou.

A zakaždým, keď o tom niekomu poviem, som na seba hrdá. Tam vnútri sa teším, že som sa na tú cestu dala, aj keď stála veľa preplakaných nocí. Teším sa, že som sa jednoducho (ja viem, slovo jednoducho tu vyznieva prinajmenšom ironicky) rozhodla tráviť čas sama so sebou a zo začiatku som si vôbec nebola príjemná spoločnosť. Nesnažila som sa prekryť každú voľnú chvíľku stretnutím s niekým, ale skúsila som to. Sama so sebou. Prechádzky a fotenie v parku, nákupy, čajíčkovanie alebo obed v meste… to je len zlomok toho, čo som začala robiť sama so sebou a rada. S týmto som nadobúdam aj istotu, že sa viem na seba spoľahnúť a že s viacerými problémami si viem dať rady sama. 

Ak ste na tom podobne, ako som bola ja alebo vás len táto téma zaujíma, veľkou inšpiráciou pre mňa je článok od Tonyho, ktorý sa takisto naučil byť sám alebo road trip Kai Mitt, ktorý nedávno absolvovala sama so sebou. 

You Might Also Like

9 komentárov

 • Reply Radka 3. novembra 2018 at 20:59

  Rozhodně na sebe můžeš být hrdá. Spousta lidí neumí být sama se sebou, ale sama jsem si prošla po rozchodu podobným procesem a po vší té sebelítosti je schopnost užít si čas sama se sebou neskutečně osvobozující. Snažím si ho uchovat i teď v novém vztahu, a přestože mám toho drahého člověka k sobě, stále chodím na akce, večeře, čajíčky občas sama a užívám si to. Skvělá výbava do života 🙂

 • Reply Bezegak 4. novembra 2018 at 11:56

  Pamatuju si tyhle stavy od kamarádky, která byla doslova nešťastná a představa samotného večera doma je pro ni šílená. Řítí se tak z jednoho nefunkčního vztahu do druhého, protože neumí a nechce být sama. Já samotu miluju a mám opačný problém, že se mi ji moc nedostává. Což je frustrující. Nevadí mi být sama a opravdu si to užívám. Třeba sedět a jen tak si malovat nebo číst. Zkus to a doporučuji k tomu jógu nebo meditaci

 • Reply Markéta Koutová 5. novembra 2018 at 21:34

  Samota je podle mě v určitých fázích života důležitá, protože si člověk díky ní uvědomí spousty věcí. Držím palce i nadále 🙂

 • Reply Janka Bianka 7. novembra 2018 at 15:22

  Rozchod je vždy veľmi ťažký a bolestivý to úplne chápem. Ono ani vo vzťahu človek nemá istotu, že je už kvázi za vodou. A vraj ani vo vzťahu by sme sa nikdy nemali stať závislý jeden o druhého. Aj tu prídu chvíle, kedy musí každý ísť niekam sám alebo niečo sám spraviť. To, čo robíš je veľmi dobré a v podstate je to jediný spôsob ako opäť získať svoju hodnotu. A keď má človek hodnotu tak tá priťahuje ako magnet ďalších ľudí takže možno aj nový vzťah príde. Netreba sa vzdávať, ak človek na sebe pracuje výsledky sa dostavia.

 • Reply Viki 8. novembra 2018 at 19:13

  úplne úžasný článok….

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

 • Reply verrulienka 11. decembra 2018 at 20:33

  Ani nevieš ako moc si ma potešila týmto článkom. Momentálne prežívam presne to iste ako si prežívala ty. Rozišla som sa po 4,5 roka a teraz bývam sama vyše mesiaca. Zatiaľ to veľmi bolí… proste presne mam tie isté pocity ako si mala ty. No neviem ani ako, ale začínam naberať nové sily a povedala som si, že ďalej takto žiť nemôžem. Začínam sa snažiť robiť určite zmeny po ktorých som túžila keď som ešte snívala o tom ze sa proste odstahujem… a tak uvažujem nad denníkom, chodievam sa sama prejsť, sem tam sa poteším vínom a nejakým výborným jedlom a snažím si nájsť k sebe cestu. I keď je to veľmi ťažké po psychických natlakoch a rokoch ponižovania z predošlého vzťahu je to ťažké, no postupne a veľmi pomaly to začína ísť. ☺️ A úprimne sa teším z teba ze si to zvládla 💕 si veľmi silná a úžasná.
  P. S: co tak ďalšia kniha s LGBT tematikou? Prosím ❤️

  • Reply Flung out of space 11. decembra 2018 at 21:52

   Ďakujem ti! Ešte som to úplne nezvládla, stále sa mám čo učiť a pracujem na sebe, ale je to lepšie. Zo dňa na deň. Uvidíš, aj u teba to bude tak. Veľmi ti držím palce.
   PS: Bude 😉 neboj.

 • Reply Janka 3. januára 2019 at 11:27

  Úžasný a inšpirujúci článok…❤️❤️❤️…veľa šťastia a príjemných chvíľ sama so sebou…ja sa to tiež učím, nájsť svoje miesto, naučiť sa byť spokojná a vyrovnaná sama so sebou, nájsť to šťastie v sebe a nie aby bolo moje šťastie závislé od druhých.
  Lebo len ak človek naplní sám seba, môže rozdávať druhým…
  S láskou Janka ❤️

  • Reply Flung out of space 3. januára 2019 at 17:48

   Ďakujem 🙂

  Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.