Redefinícia úspechu

6. augusta 2017
reefinicia-uspechu-stastie

Bol teplý sobotný večer a ty a ja sme sedeli v prítmí košickej kaviarne. Tak ako zakaždým, keď som bola v meste. Z našich stretnutí sa stalo akési nepísané pravidlo. Vlastne nie, len sme si plnili detský sľub zo základnej. Pamätáš? Dohodli sme sa, že aj keď bude každá z nás žiť inde, raz za čas sa stretneme a vyrozprávame si všetko, čo sa nám stalo. A darí sa nám to… Aj teraz, keď už si matkou, šéfkou firmy, hlavou rodiny a zaneprázdnenou ženou.. A darilo sa nám to aj predtým, keď som študovala v Brne, vo Viedni a do Košíc sa vracala málo, alebo teraz, keď sa tam vraciam ešte menej. Na teba si čas nájdem.

Naše posledné stretnutia boli poznačené dezilúziou toho, čo sme prežili. Z dievčat s veľkými snami sa stali realistky. Tak trochu nútene. Z našich posledných rozhovorov si pamätám tvoje slzy v očiach, keď si mi rozprávala o práci a kariére, snúbencovi, malej a uponáhľanom živote, ktorý vedieš… Pripadá mi to smiešne, keď si spomeniem, že práve takýto život som kedysi pokladala úspešný. Stále síce máš drahé oblečenie, dieťa vozíš v kočíku od dizajnéra, ktorého meno si nepamätám, zarábaš asi 5x viac, ako som ja dostala za prvú knihu a leto môžeš stráviť, kde len chceš… no aj tak sedíš v kaviarni so mnou a spovedáš sa mi zo svojho nešťastia.

Možno som si kedysi priala takýto život… Dnes už nie. Viem, že šťastie a ani úspech vo veciach nenájdeme. Viem, že vedľa teba so svojim zdanlivo neusporiadaným životom pôsobím zmätene. Nebudem ti klamať, aj sa tak posledné mesiace cítim. Ale keď mi nakoniec povieš, že mi to závidíš… Dovoľ mi hlasno sa zasmiať, kým pochopím, že mi závidíš to, čo tebe chýba.

Moja sloboda, môj pokoj…

V ten večer, keď sme sedeli v našej kaviarni a popíjali čaj, sme si nerozumeli a zároveň až priveľmi dobre chápali svet tej druhej. Možno práve preto ma jeden z našich posledných rozhovorov inšpiroval k tomuto zamysleniu…

Úspech pre mňa nie je bohatstvo, domy, autá, dovolenky… ale len jednoduchý pocit šťastia z toho, že robím niečo, čo má zmysel, niečo čo ma napĺňa, a zároveň som slobodná, viem si nájsť čas na seba, zastaviť sa a žiť tu a teraz. Nepotrebujem mať dva domy, množstvo kabeliek alebo okuliare za tisícku a k tomu aj dve práce, aby som si ich mohla dovoliť. Nechcem tráviť hodiny prácou, ktorá ma nebaví, len aby som mohla… Každý má svoju vlastnú definíciu úspechu a tá moja je úplne jednoduchá: byť šťastná, slobodne tvoriť a nezabúdať žiť, byť s ľuďmi, ktorí stoja za to a občas aj sama, lebo aj to každý z nás potrebuje.

Aj ty… 

Prečítaj si aj:

Deň, kedy som si dovolila nerobiť nič

Diagnóza: Strach zo zlyhania

Píšem, teda som…

 

s láskou

daniela_slavik

 

You Might Also Like

6 komentárov

 • Reply Marbet 6. augusta 2017 at 22:14

  To je tak hrozně hezký a upřímný článek! Opravdu. Chytil mě za srdce.

  marbet-s.blogspot.cz

 • Reply Radka 8. augusta 2017 at 18:31

  Jednoduše krása 🙂 Člověk se řítí do nějakého života, ani si pořádně neuvědomuje, co to obnáší, připadá mu, že je to cesta k úspěchu, až později se ale ohlédne a zjistí, že je nešťastný a že se měl zastavit už mnohem dřív, protože na tohle mu nestačí dech. Máš pravdu, úspěch není o věcech, úspěch je o pocitech. Tak ať se ti to daří i nadále 🙂

 • Reply Meet My Lovely World 9. augusta 2017 at 16:04

  Nádherný článek! Každý kdo si ho přečte, by se měl nad ním zamyslet. Když to vezmu jen kolem sebe, tak lidé se hodní za kariérou, tisíckou sem, tisícovkou tam a hazí klidně klacky pod nohy ostatním. Dnešní svět je opravdu smutný. Pro mě jsou důležité maličkosti. Já jsem úspěšná, protože jsem šťastná. A to je výhra! 🙂
  Meet My Lovely World

 • Reply Obrazem Blog Adel 13. augusta 2017 at 8:25

  Souhlasím…

 • Reply Lucia 20. augusta 2017 at 17:24

  Pekný článok, len keď sa nad ním tak zamyslím, pre ňa by bol úspech presne to, teda nepotrebovala by som drahé auta, veci, dva domy a tak ďalej. Bohužiaľ sa každý deň prebúdzam do reality, kde úspech je mať vôbec jeden dom, alebo nejaké vlastné bývanie (s hypotékou na krku na 30 rokov), aspoň nejaké auto a aspoň pár vecí, z ktorých by sa mohol človek potešiť a nejaké financie, aby človek raz mohol uživiť svoje ratolesti. A keď vidím, ako je to na Slovensku strašne tažké, je mi z toho celkom smutno….ale tak to je už skôr na inú tému.

 • Reply Keď je luxus len ilúziou šťastia - Flung out of space 15. septembra 2017 at 15:43

  […] *príspevok je voľným pokračovaním článku Redefinícia úspechu […]

 • Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.