Vieš čo je cost-per-wear?

6. februára 2017
Stavím sa, že každá z vás, ktoré čítate tento článok, máte v skrini niečo, čo ste na sebe mali raz… poprípade vôbec. Viete, že hodnota tej veci má vysoké CPW? Nie? Čítajte ďalej… Myšlienka CPW (cost per wear/ cena za nosenie) mi začala byť natoľko sympatická, že vás s ňou musím zoznámiť.
Čo je CPW?
Cost per wear je cena za nosenie každého kúska oblečenia/doplnku alebo kabelky, ktorú máte v šatníku a dá sa určiť úplne jednoducho:
cost per wear
Kúpim si basic rolák za 50 eur, ktorý budem nosiť 3 roky. Za 3 roky si ho oblečiem minimálne 50x, čo znamená, že CPW je max. 1 euro.
Ak si kúpim zamatové body, ktoré je momentálne in za 25 eur a oblečiem si ho max. 5 krát, jeho CPW je oveľa vyššia ako u roláku – 5 eur.
Na zamyslenie, však?
Najčastejšími chybami pri nakupovaní, ktoré zvyšujú CPW sú výber zlej veľkosti, nekvalitný materiál, nevhodný strih, farba alebo samotný nepremyslený nákup, ktorý sa síce javí ako ultravýhodný, no v skutočnosti je na nič. Veľakrát si povieme niečo, ako: “je to lacné, kúpim si to” a potom to stojí v skrini alebo putuje do koša. To neprospieva ani nám, ani peňaženke a koniec koncov ani prírode, keďže produkujeme viac odpadu a to úplne zbytočne.
Z týchto dôvodov som sa naučila pri nakupovaní pozerať na kvalitu a na to, ako daná vec do môjho šatníka zapadne. Nenakupujem bez rozmyslu, lebo je to lacné alebo in. Nakupujem to, v čom sa cítim a vyzerám dobre, nenútim sa nosiť farby, len preto, že si ostatní myslia o bielo-čierno-sivej kombinácii, že je nudná, ale hlavne nekupujem nepremyslene. 
A keďže momentálne mám Rok bez nákupov, moja CPW sa každým dňom znižuje.
Aký CPW má oblečenie vo vašom šatníku?
S láskou
Daniela

You Might Also Like

16 komentárov

 • Reply Maris Novotná 6. februára 2017 at 17:13

  Tenhle článke mi připomněl to, že kvalita je rozhodně lepší než kvantita. Same ve svém šatníku mám většinou jen basic kousky, které využívám opravdu hodně, ale je pravda, že tam mám i pár kousků, které zas tak často nenosím. Možná se tam najde kousek, který jsem na sobě měla max dvakrát 🙂

 • Reply Viki 6. februára 2017 at 17:20

  Teda, super článok takáto kalkulačka sa mi hodí 🙂

 • Reply Life by Maky 6. februára 2017 at 21:19

  Super článek, také jsem se v poslední době naučila nakupovat s rozmyslem 🙂

 • Reply Meet My Lovely World 6. februára 2017 at 22:23

  Super článek! Ideální kalkulačka přímo pro mě 🙂
  Meet My Lovely World

 • Reply Ali Cajazpalaca 6. februára 2017 at 22:56

  Tak, moje kúsky v šatníku sú teda riadne obnosené až prenosené. A keďže som si už dlhšiu dobu na seba nič nekúpila, tak maximálne. Pravdu, nemám veľmi rada nové veci, chvíľu trvá kým si na seba zvykneme :-). Ale potom to už fičí.

 • Reply IVANNA 6. februára 2017 at 23:27

  O CPW som ešte nikdy pred tým nepočula, je to veľmi zaujímavé. Som človek, ktorý si dvakrát rozmyslí, čo si kúpi (aj keď môj najnovší článok tomu nenasvedčuje) ale som si istá, že každú vec budem nosiť 🙂

  IVANNA/IVANXNA.BLOGSPOT.SK

 • Reply Courtney Lang 7. februára 2017 at 3:56

  I use the CPW system as well if I'm buying something more expensive! It really makes you think if the purchase is actually worth it!

  http://thecourtneydiaries.com

 • Reply Anonymous 7. februára 2017 at 12:31

  Nájdu sa aj také kúsky, ktoré som mala len párkrát, to je pravda, ale zas musím sa pochváliť, minule som kúpila krásny štrikovaný sveter za 1€ a mala som ho už asi 20krát, t.j. CPW zatiaľ 0,05€ 😀
  Barbora

 • Reply Do Ra 7. februára 2017 at 16:38

  Páni o tom slyším poprvé! Skvělé !

 • Reply Ema Bar 7. februára 2017 at 18:52

  O CPW som už pred tým počula, ale nijako ma tento systém neoslovil, no musím povedať, že s odstupom času a túžbe po minimalistickejšom živote som to musela prehodnotiť.

 • Reply Alžbetka 8. februára 2017 at 0:31

  Fíha, zas niečo na tvojom blogu, o čom počujem prvýkrát. Pravdupovediac, tiež si rada občas kúpim niečo lacné, pekné a nekvalitné. Snažím sa však teraz nakupovanie trochu obmedziť a vynosiť to, čo mám. 🙂

 • Reply Mercy F 8. februára 2017 at 2:25

  Interesting topic, I should always remember this everytime I purchase something. I'm following you now to get updates, I hope you would like to follow back. Thanks!

  http://www.busyandfab.com

 • Reply Regine Karpel 8. februára 2017 at 18:32

  Great.

 • Reply Gabrielle Crystal RoseBonniee 9. februára 2017 at 18:16

  Wau, tak toto je super! 🙂 ✿
  * All Day Cushion by Yadah Review *

 • Reply Bobiknannie 12. februára 2017 at 18:52

  Pekný článok. Ja sa snažím premýšľať pri nakupovaní. Či sa mi daná vec naozaj páči, s čím ju môžem skombinovať a tiež dosť pozerám na kvalitu. Radšej si kúpim jednu vec, ale možno drahšiu a kvalitnejšiu, ktorá mi dlhšie vydrží a budem ju veľa nosiť.

  http://lamodaeanarchia.blogspot.sk/2017/02/my-dream-jacket.html

 • Reply 6 tipov ako nakupovať v zľave. Zn. Ako minimalistka - Flung out of space 24. júna 2018 at 13:29

  […] nohavíc, ktoré sa mi páčili, ale nemala som čo k nim alebo boli predražená handra, ktorej cost per wear bola privysoká (aj na to, že boli v […]

 • Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.