Životamenička

10. júna 2018

I am my own muse, povedala Frida Kahlo. Tento citát som dlho mala ako pozadie na počítači, no nikdy som mu tak vnútorne neverila. Ani neviem ako, ale presne na tieto jej slová som si spomenula v nepoetickej chvíli. Hennovala som si vlasy a v duchu vykonávala svoj každodenný minirituál vďaky za všetko pozitívne a vlastne aj menej pozitívne v mojom živote.

I am my own muse, napadlo mi v jednom momente a v druhom, že je to vlastne pravda. Že už tak trochu som svoja múza. Životamenička. Som sama sebe to, čo som si priala…

Kto ma pozná, vie, že som pokojný človek. Nerada vstupujem do konfliktov, nemám pomstievací reflex, hádky nevyvolávam… čo sa môže zdať na prvý pohľad fajn. Až kým to nerobím na úkor seba. Keď chýba správna miera.

Balans. Vyrovnanosť.

A to mi naozaj dlho chýbalo.

Môj najlepší kamarát mi nedávno povedal, že niekto tak pokojný, musí byť aj spokojný. No od pokoja k spokojnosti je viac ako len jedno písmenko.

Svoju nevyrovnanosť som si prvý raz uvedomila, keď som si prečítala recenziu Plutonia na svoju knihu. Anabela je dievča, ktoré sa snaží nájsť balans, písali. Ak je Anabela niekým, kto hľadá balans a ja som ju napísala dosť autobiograficky, som nevyrovnaná? Hľadám balans aj ja? Táto otázka mi tak trochu motala hlavu naďalej, ale nie fatálne, nie tak, aby ma prinútila niečo zmeniť alebo hľadať odpoveď. Visela nado mnou ako mráčik. Rozplynula sa a potom znova spojila do oblaku.

Kladne som si na ňu odpovedala vlastne len nedávno. Nebola som sama so sebou vyrovnaná, nevedela som nájsť tú správnu mieru v mnohých veciach. Buď som bola sebecká alebo som až príliš ustupovala, buď som sa prejedala alebo nejedla vôbec, buď som túžila byť úplne sama alebo si vyžadovala spoločnosť človeka stále. Nič medzi. Ibaže takto to nefunguje (minimálne nie dlhodobo).

A vo chvíli, kedy sa už nedalo urobiť nič, po zúfalých mesiacoch začiatku tohto roka, som dospela k tomu, že jediné, čo môžem, je sústrediť sa na seba.

Byť.

Sama pre seba.

To ťažkodefinovateľné, čo som sa častokrát snažila nájsť u iných, som túžila nájsť v sebe. Nevedela som ako, ale bola som, vlastne stále som, rozhodnutá urobiť všetko preto. A na začiatok to moje vnútorné rozhodnutie stačilo.

Lagom, Nežijte dokonalostí, žijte přítomnostíalebo Hygge – tajomstvo šťastného života… veľa kníh, ktoré som prečítala, hovorili o vyrovnanosti. Vyrovnanosti pracovného života a záľub, času stráveného s partnerom a osamote, vyrovnanosti výdavkov a príjmov… o rôznych druhoch vyrovnanosti, bez ktorej sa náš život nakláňa na jednu stranu a je len otázkou času, kedy celý padne. A vtedy musíme znova začať stavať na iných základoch.

You are exactly where you need to be, niekoľkokrát opakovala jedna z mojich obľúbených yogayoutuberiek – Boho beautiful. Prvý raz, keď som cvičila podľa jej videa, som sa rozplakala. Vážne. Sledovala som ako mi slzy kvapkajú na jógovú podložku a cítila také niečo zvláštne.  Spätne som to nazvala moment prijatia. Možno práve vtedy som začala byť svojou životameničkou… A možno nie. Možno sa ten proces začal už o niečo skôr. Hovorí sa, že každý človek, ktorý sa nám v živote zjaví, ho nejakým spôsobom zmení alebo ovplyvní, ale iba do takej miery, do akej mu to dovolíme.

Dovoľme to však predovšetkým sebe.

s láskou

@danielaslavik

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Greta 10. júna 2018 at 19:37

  Vyrovnanosť sa asi fakt hľadá ťažko. A niekedy, keď už si človek myslí, že je jeho život tak akurát vyvážený, že je v živote viac spokojný než nespokojný, objaví sa niečo, čo tou spokojnosťou zatrasie. Asi až vtedy zistíme, či naozaj sme alebo nie sme vyrovnaní – ako nás to vychýli, ako si dokážeme opäť zadefinovať svoje hodnoty a znovu vybudovať pocit životnej rovnováhy. A presne rozumiem tomu čo píšeš – že na cestu k vyrovnanosti vykročíme vtedy, keď “TO” prijmeme. Asi vtedy dokážeme aj meniť. Nech sa ti darí, v živote, v práci aj pri všetkých tvojich zmenách! 🙂

  • Reply Flung out of space 10. júna 2018 at 19:47

   Ďakujem! 🙂

 • Reply Lucia 4. júla 2018 at 8:41

  Aj mne ten balans dlho chybal a mam pocit, ze ho stale hladam, ale zivot je cesta. Kus je za mnou, dalsi predo mnou, no kazdy rok o kusok dalej. Musim povedat, ze som z tvojich clankov unesena. Krasne hlboke myslienky a dizajn, ktory rovnako lahodi mójmu ocku!

  • Reply Flung out of space 4. júla 2018 at 8:46

   Ďakujem za nádherné slová.

  Komentáre

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.